رویدادهای داخلی

پروازهای عبوری از افغانستان به چین و هند از مسیر تاجیکستان انجام خواهد شد

افغان رادیو، کابل: مقامات کابل و دوشنبه روی ایجاد مسیرهای تازه‌ی هوایی به منظور انجام پروازهای عبوری از افغانستان به مقصد چین و هند از طریق فضای تاجیکستان به توافق رسیدند. وزارت ترانسپورت با اعلام این خبر گفته است که مسوولان ادارات هوانوردی دو کشور برای اجرای این توافق و همکاری بیشتر در زمینه ترانسپورت هوایی، یک یادداشت تفاهم نیز امضا کرده‌اند. این یادداشت تفاهم در حاشیه نشست بین‌المللی اوراسیا در شهر دوشنبه میان مسوولان ادارات هوانوردی دو کشور به امضا رسیده است.

در خبرنامه‌ای که وزارت ترانسپورت روز چهارشنبه یازدهم ثور منتشر کرده است، آمده است که محمدقاسم وفایی‌زاده رییس عمومی هوانوردی ملکی و غلام معصوم معصومی سرپرست ریاست خدمات ترافیک هوایی کشور با سبحان‌زاده رییس اداره هوانوردی تاجیکستان و لایق عاشوروف رییس شرکت «تاجیک ایر ناویگیشن» به صورت جداگانه دیدار کرده‌اند. در این دیدارها دو طرف روی ایجاد مسیرهای تازه برای انجام پروازهای عبوری از افغانستان به چین و هند از طریق فضای تاجیکستان گفت‌وگو و توافق کرده‌اند. مقامات دو کشور گفته‌اند که ایجاد مسیرهای پرواز عبوری غرب – شرق منتهی به تاجیکستان برای جلب پروازهای عبوری بیشتر مؤثر خواهد بود. طبق خبرنامه، مقامات افغانستان و تاجیکستان به منظور ایجاد این مسیرها و تقویت ظرفیت ترافیک هوایی دو کشور برای انجام پروازهای عبوری یک یادداشت تفاهم‌ نیز امضا کرده‌اند.

وزارت ترانسپورت در پایان خبرنامه خاطرنشان کرده است که بسته بودن فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری کشورهای منطقه، ترافیک هوایی بیشتر کشورها از جمله افغانستان را متأثر کرده است. پاکستان یک روز پس از حمله جنگنده‌های هندی بر مواضع گروه تندرو «جیش محمد» در خاک این کشور، فضایش را به روی پروازهای خارجی بست. این حمله که در هفتم حوت پارسال انجام شد، دو کشور را وارد رویارویی نظامی کرد. وزارت ترانسپورت افغانستان می‌گوید که ممنوعیت پرواز از طریق فضای پاکستان به هند تا هنوز رفع نشده است و این مسأله افغان‌ها را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

وزارت ترانسپورت گفته است که اداره هوانوردی ملکی به دنبال این ممنوعیت تلاش کرده است تا مسیرهای تازه‌ای را به روی پروازهای عبوری و مستقیم از افغانستان به هند باز کند. بر اساس معلومات این وزارت، اقدامات واضحی در زمینه انجام پروازهای مستقیم به هند از راه چین انجام شده است. هم‌چنان این اداره در همان آغاز یک مسیر بدیل را به روی پروازهای افغانستان به هند از طریق فضای ایران باز کرد. این مسیر هوایی اما از نگاه زمانی طولانی است و هم‌چنان هزینه بیشتر مالی روی دست شرکت‌های هوایی و مسافران افغان می‌گذارد.

اداره هوانوردی ملکی پیشتر گفته بود که اگر چنان‌چه فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری از افغانستان به هند باز نشود، کابل مسیرهای تازه‌ای را انتخاب خواهد کرد. این اداره هم‌چنان خاطرنشان ساخته بود که تلاش‌ها برای متقاعد کردن مقامات پاکستانی به هدف گشایش فضای این کشور به روی پروازهای عبوری از افغانستان به هند در جریان است. اکنون به نظر می‌رسد که پاکستان تا هنوز آماده نیست فضایش را به روی پروازهای عبوری از افغانستان به هند باز کند و این امر کابل را برای گشایش مسیرهای تازه از طریق تاجیکستان به تقلا انداخته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا