رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد: پاکستان نقش خود را برای تأمین اجماع منطقه‌ای صلح افغانستان بازی کند

افغان رادیو، کابل: سفر دو روزه زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، به پاکستان پایان یافت. آقای خلیل‌زاد در این سفرش، مقام‌های پاکستانی را تشویق کرده است تا گام علمی را در حمایت از روند صلح افغانستان و تأمین اجماع منطقه‌ای برای صلح، بردارند.

آقای خلیل‌زاد ناوقت سه‌شنبه‌شب (دهم ثور) در یک رشته توییت نوشته است که سفر او به اسلام‌آباد پایان یافته است و او در این سفر مقام‌های پاکستانی را تشویق کرده است تا نقش خود را برای ایجاد اجماع منطقه‌ای در حمایت از روند صلح افغانستان بازی کنند. نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان تأکید کرده است که زمان اقدام عملی پاکستان برای حمایت از روند صلح افغانستان فرا رسیده است.

او در ادامه نوشته است که پاکستان از تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت می‌کند و به کمک برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان متعهد است. خلیل‌زاد تصریح کرده است که برقراری صلح در افغانستان، به نفع منطقه است.

 در همین حال، سفارت امریکا در اسلام‌آباد با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است که نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان در سفر دو روزه‌اش به اسلام‌آباد با مقام‌های بلندپایه ملکی و نظامی این کشور دیدار و در پیوند به پروسه صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است. آقای خلیل‌زاد را در این سفر معاون وزارت امور خارجه امریکا نیز همراهی می‌کرده است. به نقل از خبرنامه، خلیل‌زاد از مقام‌های پاکستانی خواهان حمایت از شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، کمک برای کاهش خشونت در افغانستان و اقدامات لازم برای حل‌و‌فصل جامع مسأله افغانستان از سوی این کشور شده است.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان تأکید کرده است که پایان دادن به جنگ، برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان مانع تبدیل شدن این کشور به لانه تروریسم بین‌المللی می‌شود و به این ترتیب از افغانستان علیه کشورهای دیگر به شمول امریکا برای اهداف تروریستی استفاده نخواهد شد.

 خلیل‌زاد به مقام‌های پاکستانی خاطرنشان کرده است که پایان جنگ در افغانستان برای هم‌بسته‌گی اقتصادی مهم است.

 دور هفتم سفر آقای خلیل‌زاد در بیست‌ویکم ماه جاری میلادی آغاز شده و تا یازدهم ماه مِی ادامه خواهد یافت. آقای خلیل‌زاد در این دور از سفرهایش افغانستان، هند، بریتانیا، پاکستان، روسیه و قطر سفر می‌‎کرد. زلمی خلیل‌زاد تاکنون به بریتانیا، روسیه، پاکستان و افغانستان سفر کرده است. در همین حال گزارش شده است که آقای خلیل‌زاد به قطر رفته است. هدف عمومی این دور سفرهای آقای خلیل‌زاد، تسهیل روند صلح همه‌جانبه در افغانستان خوانده شده است. هم‌چنان ایجاد اجماع بین‌المللی و پیش‌برد مذاکرات با گروه طالبان از دیگر اهداف این دور از سفرهای نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان عنوان شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا