رویدادهای داخلی

جنگ‌جویان طالبان در غزنی متحمل تلفات سنگین شده‌اند

خلیل اسیر

در پی حملات هوایی و زمینی نیروهای افغان و خارجی در غزنی تلفات سنگین به جنگ‌جویان گروه طالبان وارد شده است. این حملات در یک شبانه‌روز گذشته در مربوطات ولسوالی‌های گیرو، اندر، ده یک و آب بند این ولایت از زمین و هوا انجام شده است.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که نیروهای افغان و خارجی در یک شبانه‌روز گذشته هفت حمله هوایی بر کاروان موترها و تأسیسات گروه طالبان انجام داده‌اند. هم‌چنان یک حمله زمینی نیز در این مدت از سوی نیروهای ویژه افغان علیه جنگ‌جویان این گروه اجرا شده است. در پی این حملات از هوا و زمین ۳۹ جنگ‌جو و ۳ سرکرده گروه طالبان کشته شده‌اند. گفته شده است که ۶ جنگ‌جوی دیگر این گروه نیز در پی این حملات زخم برداشته‌اند.

طبق خبرنامه، در بعد از ظهر روز سه‌شنبه دو موتر نوع داتسن طالبان در یک منطقه مرزی میان روستاهای پارچه و شال ولسوالی گیرو هدف حمله هوایی قرار گرفته است. در این حمله ۱۹ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند و موترها و سلاح همراه این جنگ‌جویان از بین رفته است.  

یک «پاتک اخاذی» طالبان نیز به دنبال این حمله در مسیر غزنی – پکتیکا هدف حمله هوایی قرار گرفته است. دفتر مطبوعاتی والی غزنی گفته است که این پاتک از سوی طالبان در منطقه باغ سلطان ولسوالی اندر برای اخاذی از موترهای مسیر غزنی – پکتیکا بر پا شده بود. در این حمله ۵ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند و ۳ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخم برداشته‌اند.

در حملات هوایی که نیروهای حمایت قاطع در مربوطات ولسوالی‌های ده یک و آب بند غزنی اجرا کرده‌اند، باعث تلفات به جنگ‌جویان طالبان شده است. در یکی از این حملات که در مربوطات ولسوالی ده یک انجام شده است ۶ جنگ‌جوی طالبان از بین رفته‌اند. در یک حمله هوایی دیگر این نیروها در همراهی عملیات نیروهای ویژه افغان در منطقه خدوخیل ولسوالی آب بند ۱۳ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند و ۳ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخم برداشته‌اند.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی افزوده است که ۳ سرکرده گروه طالبان به نام‌های عبیده، شعیب و عمری نیز در این حملات کشته شده‌اند. گفته شده است که این سرکرده‌های طالبان در ولسوالی آب بند غزنی از بین رفته‌اند.

نیروهای افغان در حملات خود علیه طالبان در ولسوالی آب بند مقداری سلاح و مهمات این گروه را نیز به دست آورده‌اند.

غزنی در جنوب کشور یکی از ولایت‌های ناامن است. در آستانه بهار امسال بار دیگر حملات تهاجمی جنگ‌جویان طالبان به شهر غزنی و شماری از ولسوالی‌های این ولایت شدت یافته بود. شورای ولایتی غزنی در پی افزایش تحرکات این جنگ‌جویان هشدار داده بود که اگر برای مهار حملات طالبان اقدام جدی نشود، احتمالاً شهر غزنی به دست این گروه سقوط خواهد کرد. بخش‌هایی از این شهر در میزان سال گذشته به دست طالبان سقوط کرده بود.

نیروهای افغان و حمایت قاطع از چهار ماه بدین سو در حال سرکوب جنگ‌جویان طالبان در غزنی هستند. گفته می‌شود که اخیراً حملات این نیروها برای سرکوب این جنگ‌جویان تشدید شده است.

شاهراه کابل – قندرهار از مسیر غزنی می‌گذرد. این ولایت برای گروه طالبان از اهمیت ویژه برخوردار است. دولت مرکزی از زمان تأسیس تا کنون موفق نشده است به صورت کامل بر غزنی تسلط یابد.

گروه طالبان در جریان سال‌های گذشته در جمع‌آوری عشر از مردم و مالیات از پیشه‌روان با دست باز عمل کرده است. حتا گزارش شده است که دکان‌داران در مرکز غزنی به گروه طالبان مالیات پرداخت می‌کنند.

به دلیل تهدیدات امنیتی، ادارات شماری از ولسوالی‌های غزنی به مرکز این ولایت منتقل شده است. در تازه‌ترین مورد اداره ولسوالی گیرو حدود دو هفته پیش از مقر اصلی‌اش به جای دیگری انتقال یافت.

حضور پررنگ جنگ‌جویان طالبان در غزنی باعث دردسرهایی برای ساکنان این ولایت شده است. پیش از این بسیاری از مسافران هنگام رفت و آمد به مرکز غزنی از ناامنی راه‌ها و آزار و اذیت شدن از سوی افراد وابسته به طالبان شکایت کرده‌اند. گفته شده است که ساکنان بعضی از روستاها هنگام تردد مصون به گروه طالبان باج می‌دهند.

جاده‌های عمومی که ولسوالی‌های مالستان و جاغوری را به مرکز شهر غزنی وصل می‌کند، سال گذشته برای چندین ماه به روی رفت و آمد مردم بسته شده بود. این مشکل باعث افزایش بهای مواد سوخت، مواد غذایی و کمبود ادویه در این ولسوالی‌ها شده بود. مردم محل می‌گویند که این جاده‌ها به دنبال پرداخت پول به گروه طالبان بازگشایی شده است.

شورای نظامی غزنی حدود یک هفته پیش در اعلامیه‌ای از مردم این ولایت خواست که زیر هیچ نامی به گروه طالبان باج ندهند. این شورا پرداخت باج به گروه طالبان را جرم تلقی کرده است و در عین حال تأکید کرده است با افرادی که به طالبان باج بدهند، برخورد قانونی خواهد شد. به باور شورای نظامی غزنی، درآمدهای میلیونی گروه طالبان از راه باج‌گیری، در زمینه تخریب تأسیسات دولتی و کشتار مردم عام به مصرف می‌رسد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا