رویدادهای داخلی

امریکا از رصد ساحات زیر کنترل دولت و طالبان دست برداشت

افغان رادیو، کابل: ارتش امریکا از مدت‌ها به این سو از رصد و مقایسه کردن ساحات زیر کنترل دولت و مخالفان مسلح دولت افغانستان دست کشیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش‌ از این ارتش امریکا با مقایسه و رصد میزان ساحات تحت کنترل دولت و گروه طالبان، شرایط و تحولات امنیتی را بررسی می‌کرد و این موضوع معیار سنجش تحولات امنیتی و پیش‌رفت‌های آن به شمار می‌رفت. این معیار در حالی کنار گذاشته شده است که گروه طالبان عملیاتی را تحت نام «الفتح» به هدف تشدید جنگ علیه نیروهای افغان و مأموریت حمایت قاطع اعلام کرده است.

اداره بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی تازه که سه‌شنبه‌شب گذشته همه‌گانی شد، اعلام کرد که ارتش امریکا دیگر ساحات و حدود کنترل دولت و نیز مناطق تحت تصرف طالبان را رصد و سنجش نمی‌کند. ارتش امریکا به گزارش‌گر سیگار این موضوع را تأیید کرده است.

مأموریت حمایت قاطع نیز به سیگار گفته است که سنجش و بررسی ساحات زیر کنترل دولت و مخالفان مسلح اهمیت راهبردی محدود داشته و کم‌تر براساس آن تصمیم گرفته می‌شده است.

اما جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان به رویترز گفته است: «مسأله بسیار روشن است، این تصمیم سبب شده است تا مالیات‌دهنده‌گان امریکایی اطلاعات بسیار کم‌تری درباره میزان موفقیت یا شکست سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان در اختیار داشته باشند.»

پیش‌تر سیگار و دیگر نهادهای مربوط، با استفاده از سنجش و رصد ارتش امریکا از ساحات، کنترل طرف‌های درگیر جنگ و میزان نفوذ آن‌ها را اعلام می‌کرد.

در ماه‌های اخیر گفت‌وگوهای گرم و جدی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در پیوند به روند صلح افغانستان در جریان است. قرار است که ششمین دور دیدار رسمی نماینده امریکا و گروه طالبان امروز آغاز شود. در پنج‌بار گفت‌وگوی رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان که تاکنون انجام شده، تنها روی پیش‌نویس خروج نیروهای خارجی از افغانستان و استفاده نشدن از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی توافق شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا