رویدادهای داخلی

معترضان در بغلان: به خواست‌مان رسیده‌گی نشده است

افغان رادیو، کابل: اعتراضات شماری از باشنده‌گان ولایت بغلان در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی این ولایت وارد پنجمین روز شد. معترضان می‌گویند تاکنون به خواست آن‌ها رسیده‌گی نشده است و هم‌چنان به اعتراض‌شان ادامه می‌دهند.

صدها باشنده ولایت بغلان که بیش‌ترشان از ولسوالی‌های خوست، فرینگ، و گذر‌گاه نور این ولایت‌اند، روز جمعه، ششم ثور هم‌زمان با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی این ولایت بغلان در یک راه‌پیمایی نسبت به نتایج انتخابات پارلمانی این ولایت اعتراض کردند و شاهراه کابل- مزارشریف را در مربوطات شهر پلخمری، مرکز بغلان، به روی رفت‌وآمد بستند.

معترضان نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی ولایت بغلان را “ناعادلانه و پر از تقلب” می‌خوانند و خواهان تجدید نظر در آن هستند. هم‌چنان آن‌ها خواستار آزادی محبوب‌الله غفاری، نامزد انتخابات پارلمانی این ولایت شده‌اند. این معترضان از پنج روز به این‌سو در ساحه دو سرکه شهر پلخمری چادر تحصن برپا کرده‌اند و از حکومت می‌خواهند که به خواست‌های‌شان رسیده‌گی کند.

محبوب‌الله غفاری حدود یک ماه پیش از سوی لوی‌سارنوالی بازداشت و اکنون در توقیف به سر می‌برد.

 ذبیح‌الله رستمی از سخنگویان تظاهرات‌کننده‌گان بغلان در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که تاکنون حکومت محلی بغلان و حکومت مرکزی به خواست‌های آن‌ها رسیده‌گی نکرده است و به همین دلیل اعتراض‌ آن‌ها ادامه دارد.

تظاهرات باشنده‌گان بغلان در روز نخست آن به خشونت کشیده شد و بر اساس ادعای معترضان در پی شلیک پولیس یک نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند. اما وزارت امور داخله این ادعا را رد کرده و گفته بود که وقوع انفجار در میان معترضان سبب کشته و زخمی شدن آن‌ها شده‌ است.

ذبیح‌الله رسمتی گفت که معترضان خواهان تحقیق و اجرای عدالت در مورد عاملان کشته شدن یکی از اشتراک‌کننده‌گان است و تاکنون در این مورد نیز رسیده‌گی نشده است. به گفته او، هیأتی از کابل نیز به ولایت بغلان برای مذاکره با معترضان آمده بود اما این هیأت صلاحیت اجرایی نداشت و نتوانست به خواست معترضان رسیده‌گی کند.

در همین حال، محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان می‌گوید، هیأتی که از کابل به این ولایت آمده‌، سرگرم گفت‌وگو با اقشار مختلف مردمی و معترضان است و تلاش می‌کند، معترضان را قانع کند تا مسیر شاهراه را به روی ترافیک باز و به اعتراضات‌شان خاتمه دهند. سخنگوی والی بغلان این هیأت را با صلاحیت توصیف کرد و گفت که به همه‌ی خواست‌های قانونی معترضان رسیده‌گی خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج نهایی حوزه‌های انتخاباتی بغلان، کندز، میدان‌وردک و حوزه کوچی‌ها را روز جمعه اعلام کرد. بر اساس فهرست منتشر شده از سوی این کمیسیون‌، از ولایت بغلان، اسدالله شهباز، محمدعظیم محسنی، عتیق رامین، مامور احمدزی، محمدنسیم مدبر، عبدالرزاق هاشمی، شکریه عیسی‌خیل و نوریه حمیدی به مجلس نماینده‌گان راه یافته‌اند.

انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای ولایت‌های قندهار و غزنی برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر در پنجم عقرب برگزار گردید، اما انتخابات پارلمانی ولایت غزنی تاکنون برگزار نشده است. آن‌چنانی که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، انتخابات این ولایت، قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا