رویدادهای داخلی

لویه‌جرگه مطابق اجندا نتوانست هیأت اداری خود را تعیین کند

افغان رادیو، کابل: لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح در نخستین نشست خود مطابق اجندای از پیش اعلام شده، موفق به گزینش هیأت اداری خود نشد. اعتراض‌ها در پیوند به انتصاب معاونان این‌لویه‎جرگه سبب شد که نظم لویه‎جرگه برهم بخورد و گزینش هیأت اداری به فردا (سه‌شنبه، ۱۰ثور) موکول شود.

این لویه‌جرگه امروز (دوشنبه، ۹ثور) با حضور رییس جمهور غنی گشایش یافت. آقای غنی عبدرب الرسول سیاف را به عنوان رییس لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح برگزید.

اعتراض‌ها و انتقادها پس از آن بالا گرفت که عبدرب الرسول سیاف، رییس لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح چهار نفر را به عنوان معاون برای این جرگه برگزیده بود. فضل‌الهادی مسلم‌یار، عبدالرووف ابراهیمی، حبیبه سرابی و عبدالرووفی انعامی، چهار نفری بودند که از سوی آقای سیاف به عنوان معاونان لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح انتصاب شدند. اما اشتراک‌‌کننده‌گان با تصمیم رییس لویه‌جرگه مخالفت کردند و برای لحظاتی نظم لویه‌جرگه برهم خورد.

با این حال، قرار است که هیأت اداری لویه‌جرگه مشورتی صلح  فردا برگزیده شود.

محمدعمر داوودزی، رییس کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح در سخنان مقدماتی خود تعیین هیأت اداری برای این لویه‌جرگه را از اجندای نشست روز نخست آن عنوان کرده بود.

لویه‌جرگه تحت تدابیر شدید امنیتی و در میان موجی از انتقادها و مخالفت‌ها برگزار می‌شود. بسیاری‌ از جریان‌های سیاسی به شمول ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی این جرگه را متعلق به دسته انتخاباتی آقای غنی و برگزاری آن را به هدف «سبوتاژ» روند صلح خوانده‌اند، اما برگزارکننده‌‌گان لویه‌جرگه این انتقادها را رد می‌کنند.

برگزاری این جرگه تاکنون با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است. در نشست روز نخست لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح دو معترض به شمول یک مرد و زن به دلیل اعتراض‌شان از صحن تالار لویه‌جرگه با خشونت اخراج شدند.     

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا