رویدادهای داخلی

لغو نتایج بازشماری؛ آرای کابل بار دیگر شمرده می‌شود

افغان رادیو، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک تصمیم تازه نتایج بازشماری آرای حوزه انتخاباتی کابل را لغو و نتایج روز انتخابات را مدار اعتبار اعلام کرده و بررسی‌هایش را در خصوص حوزه انتخاباتی کابل نیز آغاز کرده است.

بازشماری آرای حوزه انتخاباتی کابل به صورت مشترک از سوی اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی صورت گرفته بود.

محمدقاسم الیاسی، سخنگو و دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی روز یک‌شنبه، هشتم ثور به روزنامه افغان رادیو گفت که اعضای این کمیسیون فیصله‌ کرده‌اند که بررسی‌ها در خصوص آرای حوزه انتخاباتی کابل را آغاز و نتایج بازشماری را که قبلاً انجام شده بود، لغو اعلام کنند. آقای الیاسی افزود که جدول نتایج روز انتخابات در اختیار آن‌ها قرار گرفته و این کمیسیون در حال اجرای بررسی‌ها و رسیده‌گی به شکایاتی است که در پیوند به انتخابات پارلمانی در حوزه کابل به ثبت رسیده است.

آقای الیاسی احتمال ابطال آرای حوزه انتخاباتی کابل را رد نکرد و گفت در صورتی که بازشماری کمیسیون شکایات انتخاباتی به نتیجه‌ای نرسد، ابطال آرای حوزه کابل متصور است. او در عین حال تأکید کرد که فیصله کنونی کمیسیون شکایات انتخاباتی لغو نتایج بازشماری قبلی و شمارش مجدد براساس نتایج فورمه‌های روز انتخابات است. 

محمدقاسم الیاسی تصریح کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی روی نهایی‌سازی نتایج انتخابات پارلمانی کابل کار می‌کند و تلاش می‌شود تا حداکثر دو هفته دیگر نتایج این حوزه انتخاباتی نهایی شود. 

برگزاری انتخابات در حوزه کابل با حاشیه‌ها و جنجال‌های زیادی همراه بود. یک‌بار اعضای پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج این حوزه را به دلیل وجود شکایات و ادعای تقلب گسترده باطل اعلام کرده بود. پس از گزینش کمیشنران تازه برای کمیسیون شکایات انتخاباتی، اعضای جدید  نیز تا مدت‌ها بررسی‌های خود را در این مورد آغاز نکرده و دلیل آن را نیز وجود چالش‌ها و نارسایی‌های بی‌شمار در انتخابات این حوزه اعلام کرده بودند. 

انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای ولایت‌های قندهار و غزنی برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر در پنجم عقرب برگزار شد، اما انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی تاکنون برگزار نشده است. آن‌چنانی که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، این انتخابات قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار شود.

برگزاری انتخابات پارلمانی با مشکلات زیادی همراه بود. بر ‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس سال گذشته اعلام شود، اما با گذشت حدود ۶ ماه از برگزاری آن، هنوز هم نتایج نهایی کامل انتخابات مجلس نماینده‌گان اعلام نشده است.

دور هفدهم پارلمان روز جمعه در غیاب نماینده‌گان ولایت‌های پکتیا و کابل گشایش یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا