رویدادهای داخلی

پارلمان در غیاب نماینده‌گان کابل و پکتیا گشایش یافت

دور هفدهم پارلمان امروز جمعه، ششم ثور، در غیاب نماینده‌گان کابل و پکتیا گشایش یافت. این دور از پارلمان با سه سال و نه ماه تأخیر گشایش یافته است. بر بنیاد قانون اساسی، دور شانزدهم پارلمان در سرطان ۱۳۹۵ پایان یافته بود، اما به دلیل آن‌که انتخابات برگزار نشد، کار این دور نزدیک به چهار سال تمدید شد.

انتخابات پارلمانی برای گزینش نماینده‌گان دور هفدهم پارلمان در ۳۲ ولایت کشور در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته برگزار شده بود. انتخابات قندهار یک هفته بعد از آن برگزار شد، اما انتخابات پارلمانی غزنی قرار است در ششم میزان امسال برگزار شود. از مجموع این ولایات تا کنون نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی کابل و پکتیا اعلام نشده است. به همین دلیل، نماینده‌گان این دو حوزه انتخاباتی در روز گشایش دور هفدهم پارلمان حضور نداشتند و کرسی‌های‌شان خالی بود. از حوزه غزنی اما نماینده‌گان سابق این حوزه در روز گشایش پارلمان دور هفدهم حضور داشتند. قرار است تا برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی، نماینده‌گان سابق این حوزه از مردم این ولایت در پارلمان نماینده‌گی کنند.

انتخابات پارلمانی در غزنی پارسال به دلیل اختلاف بر سر تقسیم این ولایت به چند حوزه انتخاباتی برگزار نشد. کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم دارد انتخابات پارلمانی در این ولایت را شش ماه بعد، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری، برگزار کند؛ هرچند تا هنوز جنجال‌ها بر سر چگونه‌گی برگزاری انتخابات در این ولایت، پایان نیافته است.

«افتتاح پارلمان کاری درست نبود»

شماری از کسانی که در انتخابات پارلمانی از دو حوزه کابل و پکتیا نامزد بودند و در نتایج مقدماتی انتخابات این حوزه‌ها برنده اعلام شده‌اند، افتتاح پارلمان را کاری نادرست می‌خوانند. محمدنواب منگل که بر‌اساس نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی پکتیا برنده اعلام شده است، می‌گوید که ریاست جمهوری با افتتاح پارلمان، حقوق آن‌ها را نادیده گرفته و مرتکب نقض قانون شده است. آقای منگل افزود که اصولاً پارلمان باید زمانی افتتاح می‌شد که نتایج انتخابات پارلمانی تمامی ولایات اعلام و به نماینده‌گان برنده، اعتبارنامه تفویض می‌شد. او گفت که ریاست جمهوری با نادیده گرفتن نماینده‌گان دو حوزه کابل و پکتیا و افتتاح پارلمان، حقوق نماینده‌گان احتمالی این دو ولایت را پایمال کرده است.

بر اساس معلومات محمدنواب منگل، با افتتاح پارلمان، کار تعیین رییس و هیأت اداری مجلس نماینده‌گان نیز آغاز می‌شود. به گفته او، بعید نیست که از میان نماینده‌گان احتمالی حوزه‌های کابل و پکتیا، یک یا چند نفر برای عضویت در هیأت اداری و پست ریاست مجلس نماینده‌گان، خود را نامزد کنند؛ اما با افتتاح پارلمان، این حق از آن‌ها سلب شده است. او گفت که مطابق اصول اداری مجلس نماینده‌گان، کار تعیین رییس و هیأت اداری این نهاد، یک روز پس از افتتاح آن آغاز می‌شود.

محمدنواب منگل که در دور شانزدهم نماینده مردم پکتیا در پارلمان بود و اکنون نیز مطابق نتایج ابتدایی انتخابات این حوزه برنده است، به این بارو است که حکومت در افتتاح پارلمان از عجله کار گرفته است. به گفته آقای منگل، اگر نماینده‌گان راه‌یافته در مجلس نماینده‌گان به دلیل غیابت نماینده‌گان کابل و پکتیا نتوانند رییس و هیأت اداری خود را تعیین کنند، در آن صورت افتتاح پارلمان هیچ سودی نخواهد داشت. او تأکید کرد که اگر چنان‌چه این نماینده‌گان در غیاب نماینده‌گان دو حوزه دیگر، برای تعیین رییس و هیأت اداری این نهاد دست به کار شوند، در آن صورت حقوق نماینده‌گان غایب را نقض کرده‌اند و این برای آن‌ها قابل قبول نیست.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی پکتیا در نهم جدی پارسال اعلام شد‌. کمیسیون مستقل انتخابات به نامزدان پکتیا وعده کرده است که روز شنبه، هفتم ثور، نتایج نهایی این ولایت را اعلام خواهد کرد. برای پکتیا در مجلس نماینده‌گان پنج کرسی در نظر گرفته شده است.

حدود یک‌ونیم ماه پیش نتایج ابتدایی حوزه کابل نیز اعلام شد‌، اما کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون موفق به اعلام نتایج نهایی این ولایت نشده است. برای کابل در مجلس نماینده‌گان ۳۳ کرسی در نظر گرفته شده است.

قابل یادآوری است که کمیسیون مستقل انتخابات لحظاتی پیش از افتتاح پارلمان، نتایج نهایی چهار حوزه را که شامل میدان‌وردک، کندز، بغلان و حوزه کوچی‌ها می‌شود، اعلام کرد. مهدی راسخ، نماینده منتخب ولایت میدان‌وردک در مجلس نماینده‌گان، به افغان رادیو گفت که او و دیگر نماینده‌گان این ولایت در مراسم افتتاح پارلمان حضور یافته بودند. به گفته آقای راسخ، برای نماینده‌گان چهار حوزه‌ای که امروز برنده اعلام شدند، اعتبارنامه اعطا نشده است. او گفت که آن‌ها بدون اعتبارنامه و براساس دعوت از قبل انجام‌شده در مراسم افتتاح پارلمان حضور یافتند و سوگند وفاداری به قانون یاد کردند. آقای راسخ افزود که قرار است اعتبارنامه نماینده‌گان میدان‌وردک، کندز، بغلان و حوزه کوچی‌ها در روزهای آینده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات توزیع شود.

دور هفدهم پارلمان در حالی افتتاح شده است که برای نزدیک به دو ماه این نهاد تعطیل بود. ریاست جمهوری به دنبال پایان رخصتی زمستانی اعضای پارلمان، حاضر نشد این نهاد را با حضور نماینده‌گان دور شانزدهم افتتاح کند و از همین رو دروازه پارلمان برای نزدیک به دو ماه بسته ماند. این نهاد تنها سه روز مانده به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح، از سوی رییس جمهور غنی افتتاح شده است. حضور اعضای پارلمان در این جرگه ضروری خوانده شده است.

«نماینده‌گان تعلیم‌یافته عصر مردم‌سالاری»

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در روز افتتاح پارلمان گفت که این نهاد می‌باید شش ماه پیش افتتاح می‌شد، اما به ‌دلیل بی‌کفایتی کمیشنران پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، این کار نشد. آقای غنی از جانب دیگر تأکید کرد که خالی بودن جای نماینده‌گان کابل در پارلمان برای او قابل قبول نیست و باید این خلاء پر شود. به گفته آقای غنی، حکومت وحدت ملی در کار کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله نکرده است و این دو کمیسیون برای برگزاری انتخابات مستقلانه عمل کرده‌اند.

رییس جمهور غنی گفت که امروز حضور گسترده نماینده‌گان جوان – چه زن و چه مرد – در خانه ملت، مژده یک افغانستان نوین را می‌دهد. به گفته او، اکثریت اعضای جدید مجلس نماینده‌گان را جوانان تعلیم‌یافته عصر مردم‌سالاری تشکیل می‌دهند.

محمداشرف غنی با بیان این‌که حکومت به اصل تفکیک قوا احترام دارد، بر همکاری میان پارلمان جدید و حکومت تأکید کرد. او خطاب به نماینده‌گان پارلمان گفت که شما با دسترسی به تمامی اسناد دولتی، اولویت‌های ملی و محلی را تفکیک و با هم‌دلی با حکومت، نظارت بر اجراآت آن را از شکل مغرضانه آن دور ساخته و به یک پروسه ملی و هدف‌مند تبدیل کنید. او تأکید کرد که نباید ناملایمات دور گذشته این بار تکرار شود. آقای غنی به نماینده‌گان پارلمان اطمینان داد که او هیچ معامله‌ای را بدون کارت سبز آن‌ها انجام نخواهد داد.

رییس جمهور غنی با تأکید بر این‌که نظام جمهوریت تداوم خواهد یافت، گفت که این ملت سزاوار عزت است نه سرخمی به دشمن و گسست و هر‌بار از صفر آغاز کردن. وی افزود: «آنانی‌ که با پخش ابهام، شک و بدگمانی در پی تضعیف وثیقه ملی ما یعنی قانون اساسی‌اند، نزدیک به کودتاچیان‌اند؛ من برای‌شان می‌گویم که عصر کودتا پایان‌ یافته است.» او در‌باره ادامه کارش به عنوان رییس جمهور تا برگزاری انتخابات گفت: «من تا انجام انتخابات شفاف و سراسری در کشور، رییس جمهور هستم و مسوولیت‌های حساس و خطیری بر دوش دارم.»

این در حالی است که وظیفه آقای غنی به عنوان رییس جمهور در اول جوزای امسال پایان می‌یابد. یازده دسته انتخاباتی پیش از این خواستار کناره‌گیری او و عبدالله عبدالله در روز اول جوزا از قدرت شده‌اند، اما اعضای شورای عالی استره محکمه در فیصله‌ای به دوام کار رییس جمهور غنی تا تعیین رییس جمهور جدید در کشور رأی داده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود در ۳۱ حمل امسال برگزار شود، تا کنون دو بار به تعویق افتاده است. براساس تازه‌ترین تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است این انتخابات در ششم ماه میزان برگزار شود. انتخابات پارلمانی غزنی و شوراهای ولایتی نیز هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در همین تاریخ برگزار خواهند شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا