ادب و فرهنگ

مویه‌های داستان‌نویس در سوگ همسرش

افغان رادیو افغانستان_ حسین فخری، نویسنده ارزنده کشورمان در حمله تروریستی به ساختمان مخابرات کابل، همسرش را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان، هفته گذشته تروریستها به ساختمان مخابرات در کابل حمله کردند و تعدادی را به شهادت رساندند که همسر استاد حسین فخری نیز در آن میان جان خود را از دست داد. 

آنچه می‌خوانید سوگنامه حسین فخری در فراق همسرش است:

یاد آر از شهید خفته یاد آر


چی بگویم از روزی که شیما همسرم مظلومانه در خاک و خون غلتید، دلم گرفته است، خیلی ها گرفته است. نمی دانم که با این همه غم و غصه چی کار کنم… او گناهی نداشت. رفته بود تا برای نواده های دلبندش آن پرنده های کوچک تحفه گگ هایی را پست کند تا بیشتر دل آنها را به دست آورد و محفل سالگره شان را رنگ و رونق بیشتر ببخشد.


اما او تروریستان را درست نمی شناخت و با اشتیاق و با قلب پر از امید قدم بر میداشت تا پیراهن زری و چوری ها و دستبندک ها و قیدگ ها به موقع برسند و فکرش درست کار نمی داد و نمی دانست که تقدیر کار خودش را میکند و او را به سوی جویبار خونینی میراند و همینطور هم شد و همه هستی او را در یک چشم به هم زدن صفیر گلوله ها و خم پاره ها در هم کوبید و متلاشی ساخت و قاتلان به ظاهر فاتح شدند.


اما او را ببخشایید. ببخشایید. زیرا که او بی بی است و مسحور عواطف آنچنانی. افسونی که پهنا و ژرفایش بی کران است و حد و مرز و مانعی نمی شناسد.


ما سالهای سال در یک دیگر نگریسته بودیم، خندیده بودیم، گریسته بودیم و دیوانه وار و عاشقانه شریک شادی ها و غم های یکدیگر بودیم. او رفت و کوچید و با همایون پسرش یکجا شد و دیگر خیالش از همه سو راحت شد اما اکنون به هر سو مینگرم نه صدایی، نه جنبشی، نه بگو مگو و شور و شوق و اختلاطی و همه جا تلخ و تاریک و پر خاطره و زاری کنان مویه سر میدهم و تکیه گاه و پناه گاهی ندارم و نمی شناسم و فرزاد از این خانه به آن خانه سرگردان و بی بی را می جوید و وقتی نمی یابد بغض اش می ترکد و چی بگویم… و همه لذت ها و دلخوشی ها در جهان سرد و سیاه و سکوت تیره گی در گرفت و سوخت و رفت که رفت …


اما با وجود همه اینها ما هنوز نفس می کشیم و خاطرات او را به سان آرمان مقدسی در ژرفای قلب و مغز خویش نگه می داریم و با همه سختی ها و تلخی هایش همه را گرامی می داریم.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا