امریکا، چین و روسیه: همه‌ی طرف‌ها برای آغاز مذاکرات روی آتش‌بس توافق کنند

افغان رادیو، کابل: نماینده‌گان ویژه امریکا، چین و روسیه در امور افغانستان، با برگزاری یک نشست سه‌جانبه در مسکو وضعیت کشور و روند جاری صلح را بررسی کردند و از همه طرف‌ها خواستند که به عنوان نخسیتن گام در راستای آغاز مذاکرات صلح، روی اعلام آتش‌بس توافق کنند.

این نشست روز پنج‌شنبه، پنجم ثور، در مسکو برگزار شد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، دنگ ژیان، نماینده ویژه چین و ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در آن شرکت کرده بودند.

وزارت امور خارجه امریکا روز گذشته در یک خبرنامه نتایج این نشست را همه‌گانی کرد. بر اساس خبرنامه، سه طرف در این نشست تأکید کرده‌اند که جامعه جهانی باید از افغانستان مسوولانه و منظم با توجه به روند صلح خارج شوند. هم‌چنان حمایت از روند صلح همه‌جانبه و به رهبری افغان‌ها، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و اعلام آتش‌بس برای کاهش خشونت از دیگر موضوعاتی است که نماینده‌گان سه کشور روی آن تأکید کرده‌اند. 

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد گفته است که توافق امریکا با روسیه و چین و هم‌چنان توافقی که قبلاً با اروپا در مورد روند صلح افغانستان صورت گرفته است، نشان‌گر اجماع بین‌المللی در مورد حمایت از تلاش‌های امریکا در این روند است. او در توییتی نوشته است که حمایت جامعه بین‌المللی از روند صلح، تضمین می‌کند که افغانستان هرگز لانه امن تروریستان نخواهد بود.

نماینده‌گان امریکا و اتحادیه دو روز قبل از نشست سه‌جانبه مسکو در لندن با‌هم دیدار داشتند که در آن روی مسایل صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند. آن‌ها نیز بر آغاز فوری مذاکرات صلح و برقراری آتش‌بس تأکید کرده بودند.

در روزهای اخیر شمار زیادی از شهروندان کشور نیز خواهان برقراری آتش‌بس سراسری پیش از آغاز گفت‌وگوهای صلح شده‌اند. هفته گذشته شبکه زنان کشور و کمیسیون حقوق بشر با راه‌اندازی برنامه‌های متعدد در هفت زون کشور، از دولت و گروه طالبان و دیگر جوانب دخیل خواستند که روی اعلام آتش‌بس توافق کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا