رویدادهای داخلی

افغانستان ۸ اثر باستانی را در نمایشگاه «تولد بودا» به سریلانکا می‌فرستد

افغان رادیو، کابل: افغانستان هشت اثر باستانی مربوط دوره بودایی را برای نمایش در جشنواره تولد «بودا» به سریلانکا می‌فرستد. کابینه حکومت وحدت ملی روز چهارشنبه، چهارم ثور، طرح انتقال آثار باستانی دوره بودایی به سریلانکا را تصویب کرد. این طرح از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به کابینه پیشنهاد شده بود.

صابر مومند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ روز شنبه، هفتم ثور، به روزنامه افغان رادیو گفت که بر اساس این طرح هشت اثر باستانی دوره بودایی به سریلانکا فرستاده می‌شود. او گفت که این اثر‌های باستانی در نمایشگاه بین‌المللی که به مناسبت تولد بودا در آن کشور برگزار می‌شود، به نمایش گذاشته خواهد شد. سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که از دیگر کشورهای جهان نیز خواسته شده است که آثار دوره بودایی را برای نمایش در جشنواره بزرگداشت از تولد بودا بفرستند.

مراسم سالانه روز بودا یا جشن وساک همه‌ساله در سریلانکا و دیگر کشورهای پیرو آیین بودایی برگزار می‌شود. این روز در سریلانکا به نام وساک و در هند به عنوان بودا جایانتی شناخته شده است. اثرهایی که قرار است در این نمایشگاه فرستاده شود، بیش‌تر حالت و حرکت بودا را در دوره‌های مختلف زنده‌گی‌اش به نمایش می‌گذارد. این اثرها از کابل، بامیان، کاپیسا و لوگر به دست آمده است. عبدالبصیر کامجو، مسوول آثار دوره کوشانیان موزیم ملی به افغان رادیو گفت اثرهایی که به سریلانکا فرستاده می‌شود، انتخاب شده و موزیم ملی آماده انتقال آن است، اما تاکنون توافق‌نامه نهایی آن میان افغانستان و سریلانکا به امضا نرسیده است.

روز وساک در فرهنگ بوداییان از روزهای مقدس به شمار می‌رود و به اعتقاد پیروان این آیین، هرگاه که ماه به کامل‌ترین شکل ممکن درآید، آن روز وساک است که در ماه می میلادی ثبت شده است. برابر روایت تاریخی پیروان آیین بودایی، ۲ هزار و ۵۰۰ سال پیش زمانی که در ماه می ماه به صورت کامل درآمده بود، بودا متولد شد و در همین روز نیز به «روشنی» رسید و بودا شد.

این جشن امسال در حالی برگزار خواهد شد که سریلانکا در چند روز گذشته شاهد موج خونینی از انفجارها و حملات انتحاری بود که در آن صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

سریلانکا در جنوب آسیا دارای جمعیت بیش از ۲۱ میلیون نفر است. بیش‌ترین جمعیت این کشور را بوداییان تشکیل می‌دهند. بزرگ‌ترین اقلیت‌های مذهبی در این کشور هندوها و مسلمانان هستند. جمعیت مسیحی این کشور ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام شده است. این کشور در سال‌های اخیر شاهد تنش‌های مذهبی میان مسلمانان و بوداییان و نیز بحران سیاسی بوده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا