رویدادهای داخلی

نیروهای سرحدی بندر آی‌خانم را تخیله و به طالبان واگذار کردند

افغان رادیو، کابل: پولیس ولایت تخار اعلام کرد که نیروهای سرحدی مستقر در بندر آی‌خانم از مربوطات ولسوالی دشت قلعه این ولایت بدون درگیری و به صورت خودسر عقب‌نیشنی کرده و ساحات تحت کنترل‌شان را به طالبان واگذار کرده‌اند.

درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بیش‌تر از یک هفته است که در بندر آی‌خانم جریان دارد. این درگیری پس از حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای سرحدی به هدف تصرف بندر آی‌خانم آغاز شد. ادامه این درگیری سبب شده است که شماری زیادی از باشنده‌گان محل نیز مجبور به ترک خانه‌های‌شان شوند.

خلیل‌ اسیر، سخنگوی پولیس تخار، روز جمعه، ششم ثور به افغان رادیو گفت که حدود ۳۵ نفر از نیروهای سرحدی که در بندر آی‌خانم در محاصره گروه طالبان قرار داشتند، پس از اعزام نیروی کمکی از محاصره نجات داده شده‌ و نیروهای تازه نیز جابه‌جا شده بودند. او گفت که شمار این نیروها به ۶۰ نفر رسیده بود.

سخنگوی پولیس تخار گفت که این ۶۰ نیروی سرحدی با فرمانده‌‌شان پیش از چاشت روز پنج‌شنبه، پنجم ثور بدون هماهنگی و به صورت خودسر ساحه بندر آی‌خانم و پاسگاه‌های‌شان را ترک کردند و به این ترتیب بندر آی‌خانم به دست گروه طالبان افتاده است.

خلیل اسیر گفت که نیروهای کمکی و تازه به ساحه اعزام شده‌اند اما تاکنون عملیات برای بازپس‌گیری بندر آی‌خانم آغاز نشده است.

از سوی دیگر، جواد هجری، سخنگوی والی تخار، سقوط بندر آی‌خانم را به دست گروه طالبان را تأیید نمی‌کند. او به روزنامه افغان رادیو گفت که روز گذشته درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان به وقوع پیوسته بود اما بندر سقوط نکرده است و نیروهای امنیتی عقب‌نیشنی تاکتیکی کرده‌اند. او گفت که نیروهای تازه‌نفس از ولایت کندز و مرکز تخار به ساحه اعزام شده‌اند و محاصره بندر آی‌خانم از سوی طالبان پس از عملیات نیروهای امنیتی شکسته است. 

ولسوالی دشت قلعه از ولسوالی‌های سرحدی ولایت تخار است و با تاجیکستان مرز مشترک دارد.  جواد هجری می‌گوید که در گذشته انتقال کالاهای تجارتی از افغانستان به تاجیکستان و برعکس آن در این بندر پر رونق بود اما به دلیل ناامنی‌هایی که در سال‌های اخیر ایجاد شده است، رونق ترانزیت کالاهای تجارتی از این بندر را آسیب رسانده است. او گفت که حکومت محلی به همکاری نیروهای امنیتی در نظر دارد که پس از این نیروهای بیش‌تری را در این ساحه بگمارد و رونق بندر آی‌خانم را دوباره احیا کند.

ولسوالی دشت قلعه تخار با ولسوالی دشت ارچی کندز هم‌مرز است. جواد هجری گفت که جنگ‌جویان گروه طالبان از ولسوالی دشت ارچی به این ولسوالی می‌آیند و دست به تحرکات نظامی و فعالیت‌های تخریبی می‌زنند.

بندر آی‌خانم در ولسوالی دشت قلعه در گذشته نیز  چندبار به دست گروه طالبان سقوط کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا