رویدادهای داخلی

دور هفدهم پارلمان بدون نماینده‌گان کابل افتتاح شد

افغان رادیو، کابل: ریاست جمهوری در حالی که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل پایتخت اعلام نشده است، دور هفدهم پارلمان را امروز جمعه، ششم ثور افتتاح کرد. این دور از پارلمان پس از نزدیک به چهار سال تأخیر افتتاح شده است.

پیش‌تر نامزدان انتخابات پارلمانی کابل که در فهرست ابتدایی برنده اعلام شده‌اند، از حکومت خواسته بودند که پارلمان را بدون حضور نماینده‌گان کابل افتتاح نکند.

در مراسم افتتاح دور هفدهم پارلمان محمداشرف غنی رییس جمهور، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و شماری از اعضای ارشد حکومت و چهره‌های سیاسی اشتراک کرده بودند.

اعضای جدید پارلمان با حضور محمداشرف غنی در این مراسم که در مقر شورای ملی برگزار شده بود، حلف وفاداری به قانون را به جای آوردند و کارشان را آغاز کردند.

آقای غنی در سخنانی در این مراسم گفت که پارلمان باید شش ماه پیش افتتاح می‌شد اما به دلیل بی‌کفایتی شماری از اعضای پیشین کمیسیون مستقل انتخابات به تأخیر افتاد.

او خطاب به اعضای جدید پارلمان گفت: « نباید نا ملایمت‌های دوره‌های گذشته تکرار شود. بیایید نام این دوره تقنینی را دوره استحکام وحدت ملی از طریق قوای سه‌گانه بگذاریم. تنها تداوم نظام و پاسداری از قانون اساسی است که می‌تواند ملت را مانند امروز زیر یک سقف جمع کند.»

رییس جمهور غنی اظهار امیدواری کرد که دور هفدهم پارلمان «فصل جدید»، با محتوا باشد و اعضای جدید با دیگر قوای دولت از نزدیک کار کند تا بتواند به این ترتیب درایت و صلابت کشور را به منطقه و جهان به نمایش بگذارد. به قول رییس جمهور غنی، اعضای پارلمان می‌توانند به تمام اسناد دولتی دسترسی داشته باشند و اولویت‌های ملی و محلی را تفکیک کرده و با همدلی با قوه اجرایی دولت بر اعمال حکومت نظارت کنند تا به این شیوه اجراآت حکومت از شکل مغرضانه دور و به یک روند ملی و هدفمند تبدیل شود.

پارلمان در حالی افتتاح می‌شود که انتخابات پارلمانی در غزنی برگزار نشده است اما، نماینده‌گان دور شانزدهم پارلمان غزنی تا برگزاری انتخابات این حوزه در مجلس جدید حضور خواهند داشت.

از جانب دیگر، نتایج حوزه انتخاباتی کابل اعلام نشده است. رییس جمهور غنی در مراسم افتتاح پارلمان دور هفدهم با اشاره به این موضوع گفت که تأخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل قابل قبول نیست و باید برای اعلام نتایج حوزه انتخاباتی کابل یک «ضرب‌العجل» معین انتخاب شود و کمیسیون‌های انتخاباتی بر اساس آن نتایج این حوزه انتخاباتی را هرچه زودتر اعلام کند.

انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای قندهار و غزنی برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر از ۳۲ ولایت دیگر برگزار گردید و انتخابات پارلمانی در غزنی قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

برگزاری انتخابات پارلمانی با مشکلات زیادی همراه بود. بر ‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس سال گذشته اعلام شود، اما با گذشت حدود ۶ ماه از برگزاری آن، هنوز هم نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان همه ولایت‌ها اعلام نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا