رویدادهای داخلی

بندر آی‌خانم از تسلط طالبان خارج شد

افغان رادیو، کابل: پولیس ولایت تخار اعلام کرد که نیروهای امنیتی با اجرای یک عملیات مشترک، کنترل بندر آی‌خانم از مربوطات ولسوالی دشت‌قلعه این ولایت را دوباره به دست گرفتند. نیروهای سرحدی این بندر را روز پنج‌شنبه تخلیه و بدون درگیری به طالبان واگذار کرده‌ بودند.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که نیروهای امنیتی وارد بندر آی‌خانم شده‌ و جنگ‌جویان گروه طالبان از مربوطات این بندر عقب زده‌اند.  آقای اسیر هم‌چنان گفت که عملیات برای تصفیه کامل بندر آی‌خانم از وجود جنگ‌جویان گروه طالبان جریان دارد و نیروهای امنیتی تا پاک‌سازی کامل ساحات اطراف بندر آی‌خانم به عملیات‌شان ادامه خواهند داد. 

خلیل اسیر گفت که در مورد تلفاتی برخاسته از درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان تاکنون اطلاعی در دست نیست.

درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بیش‌تر از یک هفته است که در بندر آی‌خانم جریان دارد. این درگیری پس از حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای سرحدی به هدف تصرف بندر آی‌خانم آغاز شد. ادامه این درگیری سبب شده است که شمار زیادی از باشنده‌گان محل مجبور به ترک خانه‌های‌شان شوند.

پیش‌تر خلیل‌ اسیر به افغان رادیو گفته بود که نیروهای سرحدی که در پاسگاه‌هایی در مربوطات بندر آی‌خانم مستقر بودند، پیش از چاشت روز پنج‌شنبه، پنجم ثور، بدون هم‌آهنگی و به صورت خودسر ساحه این بندر و پاسگاه‌های‌شان را ترک کرده‌اند و به این ترتیب بندر آی‌خانم به دست گروه طالبان افتاده است.

ولسوالی دشت‌قلعه از ولسوالی‌های سرحدی و مهم ولایت تخار است که با تاجیکستان مرز مشترک دارد. جواد هجری، سخنگوی والی تخار می‌گوید که در گذشته انتقال کالاهای تجارتی از افغانستان به تاجیکستان و برعکس آن از طریق بندر آی‌خانم پر‌رونق بود، اما ناامنی‌هایی که در سال‌های اخیر ایجاد شده است، رونق ترانزیت کالاهای تجارتی از این بندر را آسیب رسانده است. او گفت که حکومت محلی به همکاری نیروهای امنیتی در نظر دارد که پس از این نیروهای بیش‌تری را در این ساحه بگمارد و رونق بندر آی‌خانم را برگرداند.

ولسوالی دشت‌قلعه تخار با ولسوالی دشت‌ارچی کندز هم‌مرز است. جواد هجری گفت که جنگ‌جویان گروه طالبان از ولسوالی دشت‌ارچی به این ولسوالی می‌آیند و دست به تحرکات نظامی و فعالیت‌های تخریبی می‌زنند.

بندر آی‌خانم در ولسوالی دشت‌قلعه در گذشته نیز  چندبار به دست گروه طالبان سقوط کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا