رویدادهای داخلی

استقبال خلیل‌زاد از موضع عمران‌خان در قبال افغانستان

افغان رادیو، کابل: نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از موضع عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، در قبال افغانستان استقبال کرد. دفتر نخست‌وزیر پاکستان روز پنج‌شنبه با نشر یک خبرنامه اعلام کرده بود که در خشونت‌های داخلی افغانستان بعد از این طرف نخواهد بود و خواهان کاهش این خشونت‌ها و برقراری صلح در کشور می‌باشد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان روز جمعه، ششم ثور، یک روز پس از موضع‌گیری پاکستان در توییتی نوشته است که از اعلام موضع پاکستان در قبال افغانستان استقبال می‌کند و این کشور می‌تواند در تغییرات منطقه‌ای نقش سازنده بازی کند.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پیش‌تر از پاکستان خواسته بود که اعلام و آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کند. زلمی خلیل‌زاد در کنار پاکستان از قطر و دیگر کشورهای دخیل در پروسه صلح افغانستان نیز خواسته بود که تشدید خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کنند و در برقراری صلح در این کشور سهم بگیرند.

نخست‌وزیر پاکستان در حالی خواهان پایان دادن به خشونت‌ها و جنگ در افغانستان شده است که انگشت انتقاد کابل همواره اسلام‌آباد را به اتهام حمایت از گروه‌های مخالف مسلح دولت نشانه رفته است. رییس جمهور غنی بارها از گروه طالبان و پاکستان خواسته‌ است که مناسبات‌شان را با یک‌دیگر روشن کنند.

در چند ماه اخیر روابط کابل و اسلام‌‌آباد فراز و فرود زیادی داشته‌ است. دست‌کم در جریان سه ماه گذشته وزارت امور خارجه چهار بار مقام‌های سفارت پاکستان در کابل را احضار کرد و یک‌بار نیز سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را به کابل فراخواند. سه مورد از این فراخواندن‌های اعتراضی در واکنش به اظهارات عمران‌خان صورت گرفت. نخست‌وزیر پاکستان سه بار از تشکیل حکومت «خوب» و «موقت» در افغانستان سخن گفته بود که واکنش تند و اعتراضی کابل را در قبال داشت و به فراخوانی سفیر افغانستان از پاکستان منجر شد.  

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا