رویدادهای داخلی

شمار قربانیان در سریلانکا به ۳۵۹ تن رسید

شمار قربانیان حملات زنجیره‌ای به چندین کلیسا و هوتل در کلمبو، پایتخت سریلانکا به ۳۵۹ نفر افزایش یافت.

بر اساس آخرین گزارش منابع پلیس در پایتخت سریلانکا که روز چهارشنبه ۴ ثور منتشر شد بیش از ۳۰ تن از مجروحان حادثه در جریان دو روز گذشته بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست دادند و همین امر سبب افزایش شمار قربانیان شده است. آخرین آمار ارایه شده از سوی مقام‌های دولتی در این کشور حکایت از کشته شدن ۳۲۰ نفر در جریان انفجارهای مرگبار کلمبو داشت.

بر اساس این گزارش بیش از ۵۰۰ نفر نیز در جریان این حملات انتحاری به شدت زخمی شده‌اند.

به گزارش یورو نیوز مقامات امنیتی در سریلانکا هم‌چنین اعلام کرده‌اند که دست کم یک‌صد نفر را در ارتباط با حملات روز یکشنبه گذشته دستگیر کرده‌اند. بنا به تایید دولت سریلانکا مهاجمان ۹ نفر بوده‌اند که هویت هشت تن از آن‌ها تاکنون مشخص شده است. ۷ نفر از مهاجمان شناسایی شده مرد و یک نفر از آنان زن بوده است. یکی از مهاجمان نیز پیشینه تحصیل در دانشگاه‌های بریتانیا و استرالیا را داشته است.

از سوی دیگر صندوق کودکان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۳ ثور با انتشار اطلاعیه‌ای از جان باختن دست کم ۴۵ کودک و نوجوان از جمله یک کودک هجده ماهه در این حملات خبر داد. برخی منابع از حملات زنجیره‌ای روز یکشنبه به کلیساها و هتل‌های پایتخت سریلانکا به عنوان مرگبارترین حادثه تروریستی پس از وقایع یازدهم سپتامبر ۲۰۱۱ در امریکا یاد کرده‌اند.

مهار یک حمله انفجاری دیگر در کلبمو

از سوی دیگر پلیس سریلانکا روز چهارشنبه ۴ ثور از مهار یک حمله دیگر در پایتخت سریلانکا خبر داد و تصریح کرد که ماموران امنیتی موفق به شناسایی و خنثاسازی یک دستگاه موتورسیکلت شده‌اند که مواد منفجره درون آن جاسازی شده بود.

بر اساس این گزارش موتورسیکلت حامل مواد انفجاری شامگاه سه‌شنبه، ۳ ثور مقابل یک مجتمع تفریحی – سینمایی متوقف و رها شده بود. به گفته منابع امنیتی، ماموران پلیس پس از شناسایی این وسیله انفجاری موفق شدند با استفاده از شیوه انفجار کنترل شده در جهت مهار آن اقدام کنند.

پلیس سریلانکا هم‌چنین اعلام کرد که تاکنون چندین موتر مملو از مواد منفجر را کشف و خنثی کرده است.

گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش روز سه‌شنبه گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای بر روی سایت اعماق مسوولیت انفجارهای مرگبار در پایتخت سریلانکا را برعهده گرفت.

برخی مقام‌های رسمی سریلانکا از جمله معاون وزیر دفاع این کشور در تازه‌ترین ارزیابی‌های خود از دلایل وقوع انفجارهای مرگ‌بار کلمبو و نیز مظنونان احتمالی این حوادث مدعی شده‌اند که انفجارها نوعی اقدام تلافی‌جویانه بر ضد کشتار مسلمانان در نیوزیلند بوده است.

دولت سریلانکا یک روز پس از وقوع حملات انتحاری به چند کلیسا و هوتل در مناطق مختلف شهر کلمبو انگشت اتهام را به سوی «جماعت ملی توحید»، یک گروه تندرو اسلامی نشانه رفته و این گروه را به تدارک و انجام حملات متهم کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا