رویدادهای داخلی

تیم ملی کرکت برای حضور در جام جهانی آماده است

حسیب بهش

اداره کرکت‌بورد افغانستان می‌گوید که تیم ملی کرکت برای حضور در جام جهانی پنجاه‌آوره که در انگلستان برگزار می‌شود، «آماده‌گی کامل» دارد.

مسوولان کرکت‌بورد در کشور می‌گویند که آماده‌گی‌ها برای حضور تیم ملی کرکت در رقابت‌های جام جهانی پنجاه‌آوره گرفته شده است و آنان امیدواراند که بتوانند با افتخار از این مسابقات به کشور برگردند. به گفته‌ی این مسوولان، اعضای تیم ملی کرکت برای آماده‌گی‌ بهتر، در آفریقای جنوبی مصروف تمرینات‌اند.

دولت‌خان احمدزی، رییس کمیته‌ی گزینش کرکت‌بورد، به آینده‌ی تیم ملی کرکت خوش‌بین است. وی می‌گوید: «همه‌ی بازیکنان در نتیجه‌ی آماده‌گی‌ها و سلسله‌ی شش‌ماهه انتخاب شده‌اند و هدف اساسی ما نیز به دست آوردن موفقیت‌های بیش‌تر می‌باشد. گرچه در جام بین‌المللی تیم‌های موفق موجود هستند، اما امید است که تیم افغانستان نیز در میان آن‌ها خوب بدرخشد.»

آقای احمدزی، حضور حمید حسن، توپ‌انداز تیم ملی کرکت را «مژده‌ی خاص» می‌داند، اما می‌گوید که فیتنس و توانایی‌های وی برای حضور در بازی‌ها را ارزیابی خواهند کرد. وی ضمن تحسین از عمل‌کرد بازیکنان تیم ملی در بازی‌های لیگ برتر هند، افزود که حضور این بازیکنان در لیگ‌های معتبر کرکت، باعث بلند رفتن سطح کیفی تیم ملی می‌شود.

تیم ملی کرکت برای برگزاری کمپ تمرینی به آفریقای جنوبی سفر کرده است. از میان ۲۳ بازیکن که در این کمپ تمرینی حضور دارند، ۱۵ تن برای حضور در جام جهانی به تیم ملی دعوت شده‌اند. بازی‌های جام جهانی پنجاه‌آوره‌ی کرکت، به تاریخ ۳۰ می به طور مشترک در انگلستان و ولز آغاز می‌شود.

ترکیب تیم ملی اعلام شد

در همین حال، کمیته‌ی گزینش کرکت‌بورد کشور اسامی ۱۵ بازیکنی که قرار است در جام جهانی ۲۰۱۹ پنجاه‌آوره شرکت کنند را مشخص کرد.

در این تیم که با کاپیتانی گلبدین نایب در جام جهانی حضور می‌یابد، بازیکنان مشهور تیم ملی از جمله راشد‌خان، محمد‌نبی، مجیب زدران، اصغر افغان و حمید حسن حضور دارند. به گفته‌ی مسوولان کرکت‌بورد کشور، اعضای این تیم پس ارزیابی کارشناسان، انتخاب شده‌اند. آقای احمدزی افزود: «به حیث مسوول کمیته گزینش، مسوولیت داشتم تا یک تیم موفق را انتخاب کنم. موانع زیادی در پیش‌رو داشتیم، اما از میان‌شان بازیکنان موفق را انتخاب کردیم. تجارب، توازن مسابقه، اقلیم و کارکرده‌گی آنان در نظر گرفته شده است که از میان آنان هر‌بازیکن از خود توانایی‌هایی را نشان خواهد داد.»

سه بازیکن دیگر نیز به عنوان «بازیکنان احتیاطی» در کنار تیم ملی کشور در این رقابت‌ها حضور می‌یابند. رییس کمیته‌ی گزینش تیم ملی در این مورد گفت: «این‌که مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۹ به شکل لیگ برگزار می‌شود، به این معنا است که هر‌تیم در برابر ۹ تیم دیگر بازی خواهد کرد، پس به همین اساس اکرام علی‌خیل، بازیکن جوان تیم ملی در بازیکنان احتیاطی در نظر گرفته شده است.»

حمید حسن، توپ‌انداز مشهور افغان، پس از مدت‌ها به تیم ملی کرکت دعوت شده است. وی در سال ۲۰۱۱ با مصدومیت شدیدی روبه‌رو شد و پس از آن نتوانست در رقابت‌ها حضور یابد. به گفته‌ی کارشناسان کرکت، حضور وی در رقابت‌ها «نکته‌ی مثبت» برای تیم ملی کرکت به حساب می‌آید.

با این وجود، تیم ملی کرکت کشور پس از مدت‌ها با کاپیتان متفاوت در رقابت‌ها حضور خواهد یافت. اصغر افغان، کاپیتان سابق تیم ملی کرکت کشور، ماه گذشته از سمتش برکنار شد.

حل معضل کاپیتانی

در همین حال، مسوولان کرکت‌بورد کشور از حل معضل کاپیتانی در تیم ملی کرکت خبر می‌دهند. به گفته‌ی این مسوولان، گلبدین نایب رهبری تیم ملی را در رقابت‌های جام جهانی پنجاه‌آوره برعهده خواهد داشت.

بر بنیاد خبرنامه‌ای که یک‌شنبه، ۱ ثور، توسط کرکت‌بورد کشور منتشر شد، اصغر افغان، کاپیتان سابق تیم ملی، «کلاه و مسوولیت‌هایش» را به کاپیتان جدید تیم ملی سپرده است. پیش از این گفته می‌شد که به دلیل «تأثیرهای منفی برکناری کاپیتان»، اصغر افغان تا ختم جام جهانی پنجاه‌آوره، کاپیتانی تیم ملی کرکت را برعهده خواهد داشت.

به نقل از خبرنامه، کاپیتان سابق تیم ملی تصریح کرده است که به عنوان «همکار» در کنار گلبدین نایب حضور خواهد داشت و مشوره‌ها و تجربه‌های خود را با وی شریک خواهد کرد. اصغر افغان تجربه‌ی چهار‌ساله‌ی کاپیتانی در تیم ملی دارد و توانسته موفقیت‌های بزرگی را به دست آورد.

تیم ملی کرکت کشور به تاریخ ۳ می در اولین دیدارش در چارچوب جام جهانی، به مصاف آسترالیا می‌رود و در این دیدارها که به شکل لیگ برگزار می‌شود، افغانستان در مقابل تمامی تیم‌های حاضر در این جام صف‌آرایی خواهد کرد. با توجه به قدرت تیم ملی کشور در توپ‌اندازی آهسته «سپین‌بالینگ»، کارشناسان بین‌المللی کرکت از تیم ملی کشور به عنوان یکی از شگفتی‌های جام یاد می‌کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا