رویدادهای داخلی

تحقیق: ۹۰ درصد نوجوانانی که توسط شریک زنده‌گی‌شان کشته می‌شوند، دختر هستند

۹۰ درصد از نوجوانان زیر ۱۸ سالی که توسط شریک زنده‌گی یا شریک زنده‌گی قبلی‌شان کشته می‌شوند دختر هستند و ۹۰ درصد عاملان این قتل‌ها نیز مرد هستند.

این نتیجه‌ی تحقیقی است که گزارش آن در نشریه‌ی پزشکی آمریکایی جاما پدیاترکس (JAMA Pediatrics) منتشر شده است.

پژوهشگران برای انجام این تحقیق، به داده‌های «سامانه ملی گزارش خشونت‌های مرگبار در آمریکا» استناد کرده‌اند. این داده‌ها حاکی از آن است که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ میلادی، ۲۱۸۸ قتل خانگی در ۳۲ ایالت این کشور روی داده است.

۶.۹ درصد قتل‌ها در پرونده‌ی قربانیانی که بین ۱۱ تا ۱۸ سال سن داشتند، توسط دوست کنونی یا پیشین مقتول انجام شده است. منظور از دوست در این تحقیق، همسر یا دوست دختر یا دوست پسر کنونی یا پیشین مقتول است.

۹۰ درصد مقتولان دختر بودند و بیش از ۱۶ سال سن داشتند. از مجموع قاتلان این پرونده‌ها نیز ۸۸.۹ درصد از قاتلان، مرد بودند.

۷۷.۹ درصد از مهاجمان بالای ۱۸ سال سن داشتند و متوسط سن آن‌ها ۲۰.۶ سال بوده است. قاتلان این پرونده‌ها بطور متوسط ۳.۹ سال بزرگتر از مقتولان خود بوده‌اند.

در ۶۲.۷ درصد این پرونده‌ها، قاتل با مقتول در زمان وقوع جرم در رابطه بوده است و در بیش‌تر این قتل‌ها نیز از سلاح گرم استفاده شده است. عمده دلیل ارتکاب این قتل‌ها نیز پایان یافتن رابطه دوستی آن‌ها، بحث و جدل در زمان دوستی، حسادت، اختلال رفتار و استفاده ناگهانی از سلاح گرم و بارداری بوده است.

در ۱۶ درصد پرونده‌ها، قاتل پس از کشتن دوستش، به زنده‌گی خود نیز پایان داده است.

در بیشتر پرونده‌ها قاتل با مقتول در یک محل زنده‌گی نمی‌کرده، اما زمان زیادی را در خانه مقتول می‌گذرانده است، یعنی جایی که نظارت بر آن‌ها کمتر است و ظاهراً امن‌تر به نظر می‌رسد.

مقایسه‌ی داده‌های به دست آمده در این تحقیق با داده‌های مربوط به قتل نوجوانان ۱۹ تا ۲۴ ساله در همین دوره‌ی زمانی نیز نشان می‌دهد که مقتولان در سنین بالاتر، کمتر توسط دوست کنونی خود کشته شده‌اند.

بر این اساس پژوهشگران بر این موضوع تاکید دارند که مسأله «خشونت شریک زنده‌گی» یک مسأله مرتبط با بهداشت عمومی است و باید جدی گرفته شود. آن‌ها می‌گویند ضروری است به دختران در زمان پایان دادن به دوستی‌شان با پسران توجه بیشتری شود. به ویژه اگر دوست پسر آن‌ها پیش از این سابقه‌ی خشونت، حسادت و سوء استفاده دارد و یا می‌تواند به سلاح گرم دسترسی داشته باشد.

تحقیق گسترده‌تری مبتنی بر همین منبع آماری نیز نشان داد که ۷۱.۱ درصد از زنان و دختران ۵۸.۲ درصد از پسران و مردان پیش از سن ۲۵ سالگی خشونت از سوی دوست صمیمی زندگی خود را تجربه کرده‌اند.

یک نظرسنجی ملی درباره خشونت در روابط میان نوجوانان که در سال ۲۰۱۶ میلادی انجام شد نیز نشان داد که ۶۰ درصد از نوجوانان که در حال حاضر دارای دوست دختر یا دوست پسر هستند یا در گذشته چنین رابطه‌ای داشته‌اند، قربانی نوعی خشونت فیزیکی، جنسی یا آزار و اذیت روانی شده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا