رویدادهای داخلی

یوناما: در ربع اول سال ۲۰۱۹ تلفات غیرنظامیان ۲۳ درصد کاهش یافته است

افغان رادیو، کابل: یافته‌های گزارش ربع‌وار یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در مورد میزان تلفات غیرنظامیان در جریان درگیری‌های مسلحانه نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی شمار تلفات غیرنظامیان ۲۳ درصد در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش یافته است.

این گزارش روز چهارشنبه، چهارم ثور از سوی دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نشر شد که در آن آمار تلفات غیرنظامیان از اول ماه جنوری تا آخر ماه مارچ سال جاری میلادی گردآوری شده است. به گزارش یوناما در این مدت درگیری‌های مسلحانه ۱ هزار و ۷۷۳ قربانی از مردم غیرنظامی افغانستان گرفته است که شامل ۵۸۱ نفر کشته و ۱ هزار و ۱۹۷ زخمی می‌شود. از این میان ۵۸۲ کودک (۱۵۰ کشته و ۴۳۲ زخمی) نیز در میان قربانیان شامل‌اند.

یوناما گفته است که مقایسه شمار تلفات غیرنظامیان با زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ کاهش ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد و هم‌چنان این کم‌ترین رقم تلفات غیرنظامیان از سال ۲۰۱۳ میلادی به این سو است که در ربع اول سال ثبت می‌شود. بر اساس معلومات هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در سه ماه اول سال گذشته میلادی ۲ هزار و ۵ نفر غیرنظامی (شامل ۷۹۹ کشته و ۱ هزار و  ۵۰۶ نفر زخمی) در جریان درگیری‌های مسلحانه قربانی شده بودند. تلفات کودکان در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۰۹ نفر گزارش شده بود که شامل ۱۷۶ کشته و ۴۳۳ زخمی می‌شد.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد هرچند به صورت واضح دلایل کاهش تلفات غیرنظامیان را در سه ماه نخست سال جاری میلادی توضیح نداده است، اما احتمال داده که شدت سرمای زمستان باعث این کاهش شده باشد. در گزارش آمده است: «روشن نیست که آیا وضعیت جوی در کاهش مجموعی تلفات غیرنظامی نقش داشته و یا تدابیر اتخاذ شده توسط جوانب جنگی و یا هم گفت‌وگوهای جاری میان جوانب منازعه در حمایت از افراد ملکی اثرگذار بوده است.»

با این حال یوناما از هدف قراردادن غیرنظامیان از سوی نیروهای ضد دولت با استفاده از حمله‌های انتحاری و هم‌چنان حملات هوایی نیروهای حامی دولت ابراز نگرانی کرده است. هیأت معاونت سازمان ملل متحد درگیرهای زمینی را از «بزرگ‌ترین» عامل تلفات غیرنظامیان بر شمرده است که حدود یک‌سوم مجموع تلفات غیرنظامیان ناشی از این درگیری‌ها است. هم‌چنان استفاده از مواد انفجاری جاسازی شده و حملات انتحاری دومین عامل تلفات غیرنظامیان خوانده شده است.

یوناما دلیل کاهش مجموعی تلفات غیرنظامیان را کاهش در وقوع حملات انتحاری دانسته است. در جریان سه ماه نخست سال اول جاری میلادی چهار مورد حمله انتحاری از سوی یوناما ثبت شده است که در زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۹ مورد حمله انتحاری به ثبت رسیده بود.

یوناما در گزارش ربع نخست سال ۲۰۱۹ خود مانند گذشته نیروهای ضد دولت را عامل اکثر تلفات غیرنظامیان شناخته است. یوناما ۳۹ درصد تلفات غیرنظامیان را به گروه طالبان و ۱۲ درصد دیگر را به گروه داعش نسبت داده است. به گزارش یوناما تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای ضد دولت درجریان سه ماه نخست سال جاری میلادی ۳۶ درصد در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته کاهش یافته است. بر عکس یوناما گزارش کرده است که تلفات غیرنظامیان که نیروهای مخالف دولت در آن دست داشته‌اند ۳۹ درصد افزایش یافته است. در این گزارش ۱۷ درصد تلفات غیرنظامیان به نیروهای امنیتی افغان، ۱۳ درصد به نیروهای بین‌المللی، ۲ درصد به تفنگ‌داران حامی دولت و ۲ درصد به گروه‌های نامشخص طرف‌دار دولت نسبت داده شده است.

یوناما در گزارش ربع نخست سال ۲۰۱۹ خود ۱۸ مورد از تلفات غیرنظامیان را ثبت کرده که بخش معارف و ۲ مورد دیگر از تلفات غیرنظامیان بخش صحت را آسیب رسانده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما با نگرانی از تلفات غیرنظامیان از طرف‌های درگیر جنگ خواسته‌ است که از آسیب‌رسانی به غیرنظامیان جداً خودداری کنند. این دفتر به صورت مشخص از نیروهای ضد دولتی خواسته‌ است که از هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان خودداری کنند و نیز به نیروهای حامی دولت خاطرنشان شده است که اقدامات فوری برای کاهش تلفات غیرنظامیان روی دست گیرند.

یوناما در حالی از کاهش ۲۳ درصدی غیرنظامیان در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ خبر می‌دهد که گزارش سالانه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حاکی از افزایش ۱۹ درصدی تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته (۱۳۹۶) است. گزارش سالانه کمیسیون حقوق بشر روز سه‌‎شنبه، سوم ثور نشر شد. در گزارش سالانه کمیسیون مستقل حقوق بشر ۵۰ درصد تلفات غیرنظامیان به گروه طالبان نسبت داده شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا