رویدادهای داخلی

کمیسیون حقوق بشر: تلفات غیرنظامیان ۱۹درصد افزایش یافته است

گزارش سالانه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته (۱۳۹۶) ۱۹ درصد افزایش یافته است. مسوولان این کمیسیون افزون بر ابراز نگرانی از کشته شدن و زخم برداشتن غیرنظامیان می‌گویند، گروه طالبان مسوول بیش از ۵۰ درصد این تلفات شمرده می‌شود.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز سه‌شنبه، سوم ثور همزمان با نشر گزارش سالانه این نهاد، گفت تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۱۱ هزار و ۲۱۲ تن می‌رسد. به گفته او از این میان، ۳ هزار و ۳۲ نفر کشته و ۸ هزار و ۱۸۰ نفر دیگر زخمی‌ شده‌اند.

خانم سمر افزایش تلفات غیرنظامیان را نگران‌کننده عنوان کرد و افزود،‌ از نگاه جنسیت و سن ۶۸درصد این قربانیان مرد، ۸درصد زن و ۲۱درصد دیگر این تلفات غیرنظامیان را کودکان تشکیل می‌دهد. جزییات این گزارش نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی شامل هفت هزار و ۷۰۹ مرد، ۹۳۳ زن و ۲هزار ۴۵۲ کودک می‌باشد. بر اساس این گزارش سن و جنسیت ۱۱۸ قربانی دیگر نامشخص مانده است. این در حالی است که آمار تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۹ هزار و ۴۱۳ نفر بوده است.

با این حال، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید بیشترین میزان تلفات غیرنظامیان در حوزه جنوب -غرب کشور به ثبت رسیده است. گزارش این کمیسیون هم‌چنان نشان می‌دهد که این میزان به ترتیب در حوزه‌های شرق، مرکز، شمال‌شرق، جنوب، غرب و شمال کشور کم تر ثبت شده است.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم‌چنان نشان می‌دهد که ۲۷ درصد قربانیان غیرنظامی در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در حملات انتحاری، ۲۰ درصد آنان در درگیری‌های زمینی طرف‌های جنگ، ۱۹ درصد آنان در حملات راکتی، ۱۶ درصد آنان در انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای و ۸ درصد دیگر این غیرنظامیان در حملات هوایی کشته و یا زخمی ‌شده‌اند.

با این حال، سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تلفات غیرنظامیان را نشانه‌ای از جنایات جنگی خواند و گفت، مسوولیت بیش از نیم این جنایات جنگی به گروه طالبان برمی‌گردد. به گفته خانم سمر،‌ مسوولیت ۵۳ درصد این تلفات به دوش گروه طالبان، ۱۲ درصد آن به دوش نیروهای امنیتی و نیروهای بین‌المللی در افغانستان و مسوولیت ۱۲.۵ درصد دیگر این جنایات جنگی بر عهده گروه داعش بوده است.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر درحالی مسوولیت بیش‌ترین میزان تلفات غیرنظامیان را بر دوش گروه طالبان دانسته است که در سال گذشته این گروه مسوولیت بیشترین حملات و انفجارها را به دوش گرفته‌اند. خانم سمر هم‌چنان تصریح کرد که مسوولیت ۲۱ درصد تلفات غیرنظامیان دیگر را در سال گذشته فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

افزون بر این، گزارش سالانه این کمیسیون در پیوند به تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی نشان می‌دهد که ۸۴۷ نفر دیگر در قتل‌های فردی و ۸۸ نفر دیگر در جریان عملیات شبانه جان باخته اند. آن‌چنانی که رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، حمله بر رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در سال گذشته، ۲۴ کشته و ۲۰ زخمی‌ بر جای گذاشته است.

از سویی دیگر یک بررسی آماری روزنامه افغان رادیو از گزارش‌های سالانه دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما» درباره تلفات غیرنظامیان ‌نشان می‌دهد که نیروهای ضد دولت از آغاز سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۲۴ هزار و ۴۷۹ غیرنظامی ‌را کشته‌اند. در همین بازه زمانی دوازده‌ساله ۳۲ هزار و ۵۷۹ غیرنظامی‌ دیگر از سوی این نیروها زخمی ‌شده‌اند. نیروهای وفادار دولت در ۱۲ سال گذشته، مسوول کشتار ۱۱ هزار و ۹۰ غیرنظامی‌ و زخمی کردن ۱۴ هزار و ۸۵۴ غیرنظامی ‌دیگر شناخته شده‌اند. به صورت مجموعی در جریان خشونت‌های مسلحانه دوازده سال اخیر در کشور، ۳۵ هزار و ۵۶۱ غیرنظامی کشته شده و ۴۷ هزار و ۴۳۳ غیرنظامی ‌دیگر زخم برداشته‌اند. مسوول بیش‌ترین تلفات غیرنظامی‌ در این بازه زمانی گروه طالبان بوده است. زنان و کودکان نیز بخش بزرگی از این قربانیان هستند.

این درحالی است که یوناما، «گروه طالبان، شبکه حقانی، گروه داعش، شاخه نظامی‌ حزب اسلامی‌ (پیش از صلح با دولت) و چند گروه تروریستی دیگر» را در فهرست نیروهای ضد دولت ثبت کرده است. این سازمان از نیروهای امنیت ملی، پولیس ملی، اردوی ملی، پولیس محلی و سربازان خارجی مستقر در افغانستان به عنوان نیروهای وفادار دولت نام برده است. غیرنظامیان و یا غیرنظامی ‌بر اساس تعریف یوناما، شامل کسانی می‌شود که در نیروهای نظامی‌ و شبه‌نظامی ‌و هم‌چنان گروه‌های مسلح سازمان‌یافته یک جناح درگیر عضویت ندارند و بخشی از شورشیان عمومی ‌هم نیستند و در خشونت‌ها نیز به صورت مستقیم سهم ندارند.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نیروهای نظامی دولت افغانستان و گروه‌های درگیر در جنگ افغانستان می‌خواهد، در جریان درگیری‌ها قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند. مسوولان این کمیسیون هم‌چنان از حکومت افغانستان خواست که به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قوانین بین‌المللی بشردوستانه را آموزش دهد و به فرهنگ معافیت جنایات جنگی نقطه پایان بگذارد. رییس این کمیسیون هم‌چنان از حکومت خواست مسوولان حکومتی که در جلوگیری از تلفات غیرنظامیان غفلت وظیفه‌ای کرده‌اند، را هرچه زودتر مجازات کند.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم‌چنان از طرف‌های درگیر جنگ خواست که به منظور جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در افغانستان آتش‌بس اعلام کنند. زیرا به گفته او در صورت ادامه جنگ تلفات غیرنظامیان ادامه خواهد یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا