رویدادهای داخلی

نتایج نهایی میدان‌وردک؛ میان قانون و مصلحت

از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت میدان‌وردک حدود پنج ماه می‌گذرد، اما کمیسیون مستقل انتخابات هنوز موفق نشده است که نتایج نهایی این ولایت را اعلام کند.

مقام‌های کمیسیون شکایت انتخاباتی می‌گویند، حدود دو هفته است که درباره‌ی چالش‌های فرا راه نتایج انتخابات پارلمانی میدان‌وردک [فکر می‌کنند]، ولی به نتیجه‌ی نهایی نمی‌رسند.

محمدقاسم الیاسی، دبیر و کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، ۳ ثور در صحبت با افغان رادیو گفت که هنوز نتوانسته‌اند به نتایج نهایی ولایت میدان‌وردک دست پیدا کنند، به خاطری که دو موضوع بسیار اساسی در این رابطه وجود دارد: «یکی مسأله قانونی قضیه است و دیگری چالش‌های سیاسی است که نمی‌دانیم چه می‌شود.» آقای الیاسی ابراز نگرانی کرد که ممکن است چالش‌های سیاسی باعث ایجاد فاجعه در نتایج نهایی انتخابات پارلمانی میدان‌وردک شود.

دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که اگر مسأله‌ی سیاسی در [نتایج نهایی انتخابات پارلمانی میدان‌وردک] را در نظر بگیرند، عدالت و مسایل حقوقی و قانونی قضیه زیر پا می‌شود. محمدقاسم الیاسی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات پذیرفت که چالش‌های سیاسی در برابر نتایج نهایی انتخابات پارلمانی میدان‌وردک وجود دارد. آقای الیاسی هم‌چنان گفت که فشارهای سیاسی از سوی حکومت وجود ندارد.

در همین حال شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی میدان‌وردک که در فهرست ابتدایی کمیسیون مستقل انتخابات راه یافته‌اند،‌ خواستار اعلام فوری نتایج نهایی این ولایت‌اند.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی میدان‌وردک هم‌زمان با ولایت‌های کنر، سمنگان نورستان و سرپل، اعلام شده بود. در جریان پنج ماه گذشته نتایج نهایی تمامی این ولایت‌ها اعلام شد،‌ اما از میدان‌وردک هنوز مشخص نشده است.

بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی میدان‌وردک عبدالاحمد درانی، عبدالرحمن وردک، مهدی راسخ، حلیمه عسکری و حمیده اکبری راه‌یافته‌اند.

مهدی راسخ، از نامزدان برنده میدان‌وردک روز سه‌شنبه، ۳ ثور در صحبت با افغان رادیو گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی یک‌بار نتایج نهایی انتخابات پارلمانی میدان‌وردک را فیصله کرده است، ولی حکومت مانع رسیدن آن نتایج به کمیسیون مستقل انتخابات شده است تا افراد مورد نظرش را در آن جابه‌جا کند.

آقای راسخ افزود: «بحث روی افراد، روی کلیت و روی قومیت نتایج نهایی میدان‌وردک است،‌ حکومت بعضی ملاحظات خود را روی افراد مشخص دارد و می‌خواهد که افراد مورد نظر خود را در نتایج نهایی میدان‌وردک جا‌به‌جا کند.»

او هم‌چنان گفت که ملاحظات سیاسی را نمی‌پذیرند و مردم از حق و رأی‌شان دفاع خواهند کرد.

مهدی راسخ هم‌چنان گفت که نتایج ابتدایی میدان‌وردک که از سوی کمیسیون شکایت انتخاباتی این ولایت بررسی شده، عادلانه است. آقای راسخ افزود: «در گذشته هم کمیسیون شکایات انتخاباتی در مرکز بعضی ملاحظاتی شخصی‌اش را نسبت به نتایج ابتدایی میدان‌وردک داشت، به همین دلیل دو بار نتایج ابتدایی میدان‌وردک را رد کرد،‌ ولی دفتر کمیسیون شکایات انتخاباتی در میدان وردک،‌ روی تصمیم خود تاکید کرد.»

با این حال، کمیسیون شکایات انتخاباتی به این نامزدان گفته است که روند رسیده‌گی به نتایج نهایی انتخابات میدان‌وردک تا مشخص شدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل، کندز، پکتیا و بغلان متوقف شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات هنوز تنها نتایج نهایی ۲۸ ولایت را اعلام کرده است.

در همین حال عبدالاحمد درانی، نامزد دیگر انتخابات پارلمانی میدان‌وردک که در فهرست ابتدایی کمیسیون مستقل برنده اعلام شده است،‌ نیز می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات، باید نتایج نهایی انتخابات میدان‌وردک را به زودی اعلام کند. آقای درانی افزود که مسایل قومی مانع اعلام نتیجه نهایی انتخابات میدان‌وردک نشده است، بل کمیسیون شکایات انتخاباتی روند رسیده‌گی به آن را به تأخیر انداخته است.

عدالت تامین شود

در همین حال شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید «عدالت» را در نتایج نهایی میدان‌وردک در نظر بگیرد.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور یا فیفا می‌گوید که تمام شکایت‌ها در رابطه به نتایج نهایی ولایت میدان‌وردک، باید دقیق بررسی شود، تا عدالت تامین شود. طبق معلومات او، در بعضی ساحات در میدان‌وردک انتخابات برگزار نشده،‌ ولی آرای آن مناطق، وارد سیستم شده است، ساحاتی هم هستند که در روز انتخابات سطح مشارکت مردم پایین بوده است،‌ ولی به تدریج و در مرحله بازشماری و بررسی این ارقام بالا رفته است.

او تاکید کرد که باید به این شکایت‌ها رسیده‌گی صورت گیرد.

مسوول فیفا وجود مسایل سیاسی و قومی را در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت میدان‌وردک نپذیرفت، اما حبیب‌الله شینواری،‌ مسوول برنامه‌های دیده‌بان شفافیت انتخابات گفت، ممکن است که دخالت‌های سیاسی باعث تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی میدان‌وردک شده باشد.

آقای شینواری افزود که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید نتایج ولایت‌های باقی مانده را به زودی نهایی کند،‌ تا شاهد افتتاح پارلمان جدید باشیم.

این در حالی است که وزارت دولت در امور پارلمانی اعلام کرده است که برای افتتاح دور جدید پارلمان تا پایان هفته روان برنامه‌ریزی می‌کند. برخلاف آماده‌گی‌های این وزارت تا هنوز نتایج نهایی پنج ولایت هنوز اعلام نشده است.

انتخابات مجلس نماینده‌گان کشور در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته (غیر از قندهار و غزنی) برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر از ۳۲ ولایت دیگر برگزار گردید و انتخابات پارلمانی غزنی، قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

برگزاری انتخابات پارلمانی سال گذشته با مشکلات زیادی همراه بود. بر ‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس سال گذشته اعلام شود، اما با گذشت حدود ۶ ماه از برگزاری انتخابات، هنوز هم نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان اعلام نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا