رویدادهای داخلی

نامزدان کابل: پارلمان جدید بدون حضور ما افتتاح نشود

افغان رادیو، کابل: نامزدان انتخابات پارلمانی کابل که در فهرست ابتدایی کمیسیون مستقل انتخابات برنده اعلام شده‌اند، در یک گردهمایی اعلام کردند که پارلمان جدید نباید بدون حضور نماینده‌گان کابل افتتاح شود.

این نامزدان و هواداران‌شان روز چهارشنبه، ۴ثور، در یک گردهمایی اعتراضی در پیش روی کمیسیون شکایات انتخاباتی خواهان اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و ولایت‌های باقی‌مانده شدند. آنان از کمیسیون مستقل انتخابات خواستند که به زودترین فرصت ممکن نتایج نهایی ولایت کابل را نهایی و اعلام کند.

زهره نوروزی، یکی از این نامزدان افتتاح پارلمان جدید بدون حضور نماینده‌گان کابل را پذیرفتنی ندانست و از حکومت خواست که در افتتاح پارلمان جدید تجدید نظر کند. قرار است که پارلمان دور هفدهم، روزجمعه، ششم ثور توسط رییس جمهور افتتاح شود.

این نامزدان معتقدند که مطابق ماده ۸۳ قانون اساسی، افتتاح پارلمان بدون حضور‌داشت همه‌ی اعضای آن قانونی نیست و صلاحیت اجرایی ندارد. در همین حال فدامحمد الفت صالح، نامزد دیگر از ولایت کابل که در فهرست ابتدایی کمیسیون مستقل انتخابات راه یافته است، گفت: «مطابق ماده ۸۳ قانون اساسی، اعضای مجلس نماینده‌گان به ۲۵۰تن می‌رسد و بدون حضور‌داشت ۲۵۰ عضو، ما یک پارلمان قانونی و تکمیل نداریم و این پارلمان هیچ اجراآت عملی نمی‌تواند داشته باشند.» او اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل را جفا در حق شهروندان کابل دانست و گفت با وجودی‌ که کابل نسبت به سایر ولایت‌ها از حاکمیت‌ و امنیت خوبی برخوردار است، اما تا کنون نتایج نهایی آن اعلام نشده است. این نامزدان از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواستند که هرچه زودتر بررسی‌هایش را در مورد نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل نهایی کند.

از سویی هم مولوی‌خان تره‌خیل، نامزد دیگر انتخابات پارلمانی کابل، رهبران سیاسی و احزاب را به چالش کشیدن نتایج نهایی کابل متهم می‌کند و می‌گوید: «رهبران سیاسی در تلاش‌اند تا پروسه‌ی انتخابات را به چالش بکشند و افراد مورد نظرشان را در این پروسه کامیاب کنند.»

این نامزدان در این گردهمایی با صدور یک قطع‌نامه‌ی پنج‌ماده‌ا‌ی، از حکومت خواستند تا به خواست‌های نماینده‌گان و شهروندان کابل رسیده‌گی کنند. آنان از کمیسیون‌های انتخاباتی خواستند که هرچه زودتر نتایج نهایی کابل و دیگر ولایت‌های باقی‌مانده را اعلام کنند.

درهمین‌حال کمیسیون شکایات انتخاباتی، گردهمایی نامزدان راه یافته در فهرست ابتدایی کابل را باعث کندشدن روند بررسی نتایج پایتخت می‌داند و می‌گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی با جدیت نتایج نهایی کابل را زیر کار دارد.

محمد‌قاسم الیاسی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، در صبحت به افغان رادیو می‌گوید که برای بررسی نتایج نهایی کابل کمیته‌های را تشکیل داده‌اند تا نتایج کابل را به شکل عادلانه بررسی و به زودترین فرصت اعلام کنند.

گفتنی است که انتخابات پارلمانی به استثنای قندهار و غزنی در ۲۸ و ۲۹ ماه میزان سال‌ گذشته برگزار شد، اما باگذشت بیش از شش ماه هنوز‌هم نتایج نهایی پنج ولایت اعلام نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا