رویدادهای داخلی

مجلس ایران طرح اقدام متقابل در برابر امریکا را تصویب کرد

مجلس ایران روز سه‌شنبه طرح «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده امریکا» را تصویب کرد.

به گزارش یورونیوز، نماینده‌گان مجلس ایران در نشست علنی روز سه‌شنبه خود دولت این کشور را موظف کردند تا در برابر اقدامات «تروریستی» نیروهای امریکایی که منافع ایران را به مخاطره می‌اندازد، اقدام «متقابل و قاطع» انجام دهد. 

در این مصوبه از دولت ایران خواسته شده است تا تمامی اشخاص مرتبط با سپاه پاسداران را مورد حمایت حقوقی لازم قرار دهد. هم‌چنان وزارت اطلاعات ایران مکلف شده است تا فهرست فرماندهان و سازمان‌های تحت هدایت فرماندهی مرکزی امریکا در غرب آسیا (سنتکام) را تهیه کند.

مجلس ایران هم‌چنان وزارت خارجه این کشور را موظف کرده است تا با استفاده از تمامی ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی نظامی، در راستای تعطیلی پایگاه‌های نظامی امریکا در منطقه تلاش کند. به همین شکل، نیروهای مسلح ایران موظف شده‌اند تا در برابر اقدامات امریکا علیه این کشور، در زمان مقتضی پاسخ بدهند.

مطابق ماده دیگری از این طرح، دولت ایران موظف شده است تا در خصوص «تروریست» خواندن سپاه پاسداران از سوی امریکا به مراجع بین‌المللی اعتراض کند.

این طرح ۱۴ ماده‌ای در مجلس ایران با رأی موافق ۱۷۶ نماینده در مقابل ۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب رسیده است.

مصوبه مجلس ایران واکنشی در برابر اقدام دو هفته پیش دولت امریکا در خصوص قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» صورت گرفته است. دولت ایران بارها از جانب امریکا به حمایت از فعالیت‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه متهم شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا