رویدادهای داخلی

غنی به نماینده‌گان جدید: تالار ملت را به میدان کشمکش بدل نکنید

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در دیدار با شماری از اعضای جدید مجلس‌ نماینده‌گان کشور از آماده‌گی حکومت برای گشایش دور هفد‌هم پارلمان خبر داده است.

بر اساس یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، این دیدار پس از چاشت روز سه‌شنبه، سوم ثور  صورت گرفته است و در آن رییس جمهور غنی از نماینده‌گان جدید خواسته است که تالار پارلمان را به میدان کشمکش بدل نکنند.

در خبرنامه به نقل از آقای غنی آمده است: «تالار ملت باید به میدان کشمکش مبدل نشود و هر مشکلی که داریم باید با تعیین جهت مشترک حل شود. احترام میان قوه اجرایی و مقننه لازم است و اصول و قواعد بازی را باید تعیین کنیم.»

رییس جمهور در حالی از نماینده‌گان دور جدید پارلمان این درخواست را مطرح می‌کند که در سال‌های اخیر بارها از برخورد فزیکی اعضای مجلس نماینده‌گان گزارش شده است.

 پیش‌تر وزارت دولت در امور پارلمانی از گشایش دور جدید پارلمان تا پایان هفته جاری خبر داده بود. رییس جمهور غنی در دیدار با نماینده‌گان جدید هرچند در مورد روز مشخص افتتاح پارلمان چیزی نگفته، اما تأکید کرده است که حکومت آماده است در چند روز آینده شورای ملی را افتتاح کند.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی بر اهمیت همکاری میان سه قوه دولت تأکید کرده و گفته است: «هر چیزی‌ که قانون اساسی را کنار می‌گذارد، کودتا است و ملت آن را قبول ندارد.»

 در این دیدار نماینده‌گان جدید خواستار افتتاح پارلمان و اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایات کابل، میدان‌وردک و حوزه کوچی‌ها  شده‌اند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون توانسته است نتایج نهایی ۲۸ ولایت کشور را اعلام کند.

انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای قندهار و غزنی برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر از ۳۲ ولایت دیگر برگزار گردید و انتخابات پارلمانی در غزنی قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

برگزاری انتخابات پارلمانی با مشکلات زیادی همراه بود. بر ‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس سال گذشته اعلام شود، اما با گذشت حدود ۶ ماه از برگزاری آن، هنوز هم نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان همه ولایت‌ها اعلام نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا