رویدادهای داخلی

امریکا و اروپا خواهان آغاز فوری مذاکره بین‌الافغانی شدند

افغان رادیو، کابل: نماینده‌گان‌ امریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ناروی و اتحادیه اروپا در مورد «حمایت از روند صلح افغانستان» تشکیل جلسه دادند و حمایت‌‌شان را از روند صلح افغانستان اعلام کردند. نماینده‌گان امریکا و اروپا در این نشست که روز سه‌شنبه در لندن برگزار شد، بر آغاز فوری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح میان همه طرف‌ها تأکید کرده و گفته‌اند که بدون توافق میان افغان‌ها، برقراری صلح پایدار ناممکن است.  

در یک خبرنامه وزارت خارجه بریتانیا که روز چهارشنبه، چهارم ثور نشر شد، آمده است که شرکت‌کننده‌گان این نشست، روی احترام به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و تمایل مردم افغانستان برای قراری صلح تأکید کردند. اشتراک‌کننده‌گان این نشست که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در جمع آن‌ها بوده‌ است، گفته‌اند که حل‌و‌فصل سیاسی مسأله افغانستان یگانه راه برای پایان دادن به جنگ جاری افغانستان است.

نماینده‌گان امریکا و اروپا نتایج نشست‌شان را در یک اعلامیه نه‌ماده‌ای اعلام کرده‌اند. در این اعلامیه بر تصمیم‌گیری خود افغان‌ها برای آینده‌شان تأکید شده است. نماینده‌گان امریکا و اروپا بازگشت به گذشته و نادیده گرفتن دست‌آوردهای چند سال اخیر مردم افغانستان را در روند صلح ناممکن دانسته و تصریح کرده‌اند که مردم این کشور نمی‌خواهند به گذشته برگردند و به این ترتیب نباید دست‌آوردهای آنان نادیده گرفته شود.

به باور نماینده‌گان امریکا و اروپا، بدون توافق خود افغان‌ها، برقراری صلح پایدار ناممکن است و برای رسیدن به صلح پایدار، باید گفت‌وگوهای فراگیر میان دولت، طالبان و دیگر افغان‌ها آغاز شود.

این نماینده‌گان از همه طرف‌ها خواسته‌اند تا اقدامات فوری و سریع را برای کاهش خشونت و پایان دادن به کشتار روی دست گیرند؛ زیرا مردم افغانستان سزاوار خشونت نیستند و تداوم جنگ و خشونت رنج و درد بیش‌تر را به بار می‌آورد.

امریکا و اتحادیه اروپا هم‌چنان بر حمایت از نیروهای امنیتی کشور در امر مبارزه با تروریسم بین‌المللی تأکید کرده‌اند. آن‌ها از گروه طالبان نیز خواسته‌اند تا روابط خود را با شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی بین‌المللی قطع و به جامعه جهانی اطمینان دهند که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگر استفاده نخواهد شد.

مبارزه با قاچاق مواد مخدر در افغانستان، تعهد برای حمایت درازمدت و ضمانت توافق‌نامه احتمالی صلح که در آن حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها رعایت شده باشد، از دیگر مواردی است که نماینده‌گان امریکا و اروپا روی آن تأکید کرده‌اند. آن‌ها از کشورهای ذی‌نفع در قضایای افغانستان خواسته‌اند که برای حل منازعه در افغانستان و برقراری صلح در این کشور همکاری کنند.

گفتنی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در جریان هفتمین دور سفرهایش در پیوند به پروسه صلح افغانستان به سر می‌برد. هدف این دور سفر آقای خلیل‌زاد، جلب حمایت بین‌المللی از روند صلح افغانستان و نیز ادامه گفت‌وگو با گروه طالبان اعلام شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا