رویدادهای داخلی

یک شبکه کودکان کیسه‌بر در تخار بازداشت شد

افغان رادیو، کابل: پولیس ولایت تخار یک شبکه ۱۱ نفری عمدتاً کودکان زیر سن ۱۸ سال را به اتهام کیسه‌بری، دزدی گوشی همراه و چپاول‌گری از مربوطات شهر تلقان، مرکز این ولایت بازداشت کرده‌ است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله به افغان رادیو گفت که این افراد روز دوشنبه، دوم ثور بازداشت شده بودند. به قول رحیمی، این کودکان از سوی فردی به نام برکت‌الله استخدام شده بودند و برای انجام اعمال دزدی آماده و آموزش داده می‌شد.

سخنگوی وزارت امور داخله افزود که این کودکان با سردسته‌‌اش بازداشت شده است. نصرت رحیمی گفت که ابتدا پولیس یکی از اعضای این شبکه را به صورت بالفعل هنگام دزدی بازداشت کرده بود و پس از بازرسی دیگر اعضای این شبکه نیز گرفتار شدند. او تصریح کرد که تحقیقات از این کودکان جریان دارد.

آقای رحیمی گفت که پیش از این کم‌تر موارد اتفاق افتاده است که پولیس شبکه‌ای از کودکان زیر سن را به اتهام دزدی و چپاول‌گری بازداشت کند، اما به صورت فردی بارها کودکان زیر سن به اتهام انجام اعمال دزدی بازداشت شده‌اند.

 سوء استفاده و استخدام کودکان برای اجرای کارهای خلاف قانون مصداق قاچاق انسان به شمار می‌رود و بر اساس گزارش‌ها افغانستان هنوز در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که بیش‌ترین مواردی از قاچاق انسان در آن به ثبت رسیده است.

از سویی هم بر بنیاد گزارش‌های رسمی وزارت کار و امور اجتماعی اضافه‌تر از دو میلیون کودک‌ کار در افغانستان زنده‌گی می‌کنند. بیش از نیم این رقم، مشغول کارهای شاق‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا