رویدادهای داخلی

کمیسیون حقوق بشر: در سال ۹۷ بیش از ۱۱ هزار غیرنظامی قربانی شده‌اند

افغان رادیو، کابل: یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که در سال گذشته خورشیدی در کشور بیش از ۱۱ هزار نفر “کشته و یا زخمی” شده‌اند. این رقم نسبت به شمار قربانیان غیرنظامی در سال ۹۶ افزایش ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز سه‌شنبه، سوم ثور گزارش تلفات غیرنظامیان در جریان سال ۱۳۹۷ را نشر کرد. سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر هنگام نشر این گزارش گفت که در سال گذشته خورشیدی ۱۱ هزار و ۲۱۲ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند. از این میان سه هزار و ۳۲ نفر کشته و ۸ هزار و ۱۸۰ نفر زخمی شده‌اند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که از مجموع قربانیان غیرنظامی سال گذشته، ۲ هزار ۴۵۲ نفر آن کودک و ۷ هزار و ۷۰۹ نفر آن مرد و ۹۳۳ نفر آن زن می‌باشند. در این میان جنسیت ۱۱۸ نفر دیگر تشخیص داده نشده است.

شمار قربانیان غیرنظامی در سال ۱۳۹۶ خورشیدی به ۹ هزار و ۴۱۳ نفر می‌رسید. بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، شمار قربانیان به صورت مجموعی در سال ۹۷ حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است. به گزارش این کمیسیون، آمار کشته‌شده‌گان سال ۹۷ نسبت به ۹۶ خورشیدی ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد اما برعکس شمار زخمیان ۳۲.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر دریافته است که بیش‌ترین تلفات به غیرنظامیان از سوی گروه طالبان وارد شده است. در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، ۵۳ درصد تلفات به طالبان، ۱۱.۹ درصد آن به نیروهای حامی دولت و ۱۲.۵ درصد آن به گروه داعش نسبت داده شده‌ است. هم‌چنان ۲۱ درصد تلفات غیرنظامیان را هیچ گروه و یا فردی بر عهده نگرفته است.

با این حال کمیسیون مستقل حقوق بشر از طرف‌های درگیر جنگ و منازعات مسلحانه خواست است که  موازین حقوق بشری را رعایت و از جان و مال غیرنظامیان محافظت کنند. این کمیسیون خاطرنشان کرده است که طرف‌های جنگ مکلف به جلوگیری از افزایش تلفات غیرنظامیان هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا