رویدادهای داخلی

پیونگ‌یانگ ملاقات قریب‌الوع کیم و پوتین در روسیه را تأیید کرد

پیونگ‌یانگ تأیید کرد که کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، به زودی برای دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، عازم مسکو خواهد شد. پیشتر کاخ کرملین نیز گفته بود که رییس جمهور روسیه و رهبر کوریای شمالی در نیمه دوم ماه اپریل در روسیه با هم ملاقات خواهند کرد.

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی روز سه‌شنبه ضمن تأیید آن‌چه پیشتر کرملین اعلام کرده بود، گفته است که سفر قریب‌الوقوع کیم جونگ اون به مسکو بنا بر دعوت رسمی ولادیمیر پوتین انجام می‌شود. این خبرگزاری به محل دقیق دیدار و گفت‌وگوی رهبران دو کشور اشاره‌ای نکرده است. اما برخی منابع گفته‌اند که احتمالاً کیم و پوتین در بندر «ولادی‌وستوک» در شرق روسیه با هم ملاقات خواهند کرد.

این منابع هم‌چنان گزارش داده‌اند که نخستین ملاقات رهبر کوریای شمالی با رییس جمهور روسیه در روزهای چهارشنبه یا جمعه صورت خواهد گرفت. گفته شده است که آخرین ملاقات میان سران دو کشور هشت سال پیش میان کیم جونگ ایل، پدر کیم جونگ اون و دمیتری مدودف انجام شده بود.

به گزارش یورونیوز، روابط میان روسیه و کوریای شمالی دوستانه است. بخشی از مایحتاج غذایی و کالاهای مورد نیاز کوریای شمالی از روسیه تأمین می‌شود.

رهبر کوریای شمالی در حالی برای ملاقات با رییس جمهور روسیه عازم مسکو می‌شود که دو ماه پیش دیدار او با رییس جمهور امریکا در ویتنام بی‌نتیجه پایان یافت. موضوع بحث در دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون در ویتنام، چگونگی پایان بخشیدن به فعالیت‌های هسته‌ای کوریای شمالی بود.

کوریای شمالی در تلاش است روابط خود با روسیه و چین را تحکیم کند. هدف از این اقدام، مبارزه با تحریم‌های بین‌المللی است که بر این کشور اعمال می‌شود. کیم جونگ اون در یک سال گذشته چهار بار با شی جین پینگ، رییس جمهور چین، دیدار کرده است. او اکنون در صدد است مسکو را به همکاری بیشتر با پیونگ‌یانگ متقاعد کند. امریکا پیش از این بارها روسیه را متهم کرده است که در نقض تحریم‌های بین‌المللی با کوریای شمالی همکار بوده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا