رویدادهای داخلی

 واقعات مثبت پولیو در افغانستان به شش مورد رسید

افغان رادیو، کابل: مسوولان وزارت صحت عامه از ثبت سه واقعه جدید مثبت پولیو در ولایت‌های جنوبی هلمند و ارزگان خبر داده‌اند. با ثبت این سه واقعه، شمار واقعات مثبت پولیو در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی در حوزه جنوب کشور به شش مورد رسیده است.

میرجان راسخ، مسوول آگاهی عامه برنامه محو پولیو وزارت صحت عامه روز سه‌شنبه، سوم ثور در صحبت با افغان رادیو گفت که در هفته جاری دو واقعه مثبت پولیو در ولایت هلمند و یک واقعه مثبت دیگر در ولایت ارزگان به ثبت رسیده است. راسخ گفت که واقعات مثبت پولیو در ولایت هلمند از ولسوالی‌های سنگین و واشیر این ولایت گزارش شده بود که یک مورد آن در ولسوالی سنگین باعث مرگ یک دختر ۱۰ ماهه شده است. به همین ترتیب واقعه مثبتی که در ولسوالی چوره ولایت ارزگان به ثبت رسیده بود و نیز واقعه مثبت پولیو در ولسوالی واشیر هلمند سبب فلج دایمی دو کودک شده است.

پیش‌‎تر وزارت صحت عامه از ثبت سه واقعه مثبت پولیو در ارزگان و قندهار خبر داده بود. در سال گذشته میلادی شمار واقعات مثبت پولیو در افغانستان به ۲۱ واقعه رسیده بود. ولایت‌های قندهار، هلمند، ننگرهار و نورستان از ولایت‌هایی‌اند که در آن‌ها واقعات مثبت پولیو در سال ۲۰۱۸ میلادی ثبت شد.

میرجان راسخ می‌گوید که از یک سال به این‌سو به دلیل مخالفت طالبان کارزار خانه‌به‌خانه واکسین برای محو پولیو در ولایت‌های جنوبی متوقف شده است و به همین دلیل ویروس فلج کودکان در ولایت‌های جنوبی شیوع یافته است. راسخ از توافق با گروه طالبان در باره اجرای کمپین واکسین برای محو پولیو به صورت محل‌به‌محل خبر می‌دهد که تاکنون دو بار این کمپین انجام شده است. مسوول آگاهی عامه برنامه محو پولیو اما تأکید می‌کند که برای محو این ویروس نیاز به تطبیق چندین بار واکسین محو پولیو است. 

از جانب دیگر، گروه طالبان فعالیت دو نهاد بین‌المللی را که در عرصه صحی در افغانستان کار و از برنامه‌ی محو پولیو حمایت می‌کرد، منع کرده است. گروه طالبان در اواخر ماه حمل اعلام کرده بود که پس از این مانع فعالیت «صلیب سرخ جهانی و سازمان صحی جهان» در افغانستان می‌شود. این گروه در خبرنامه‌ای گفته بود که این دو سازمان فعالیت‌های مشکوک دارند. به دنبال تهدید طالبان این نهادها اعلام کردند که برای از سرگرفتن کارشان با گروه طالبان وارد مذاکره می‌شوند و نیز فعالیت‌شان را به حالت تعلق در می‌آورند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا