رویدادهای داخلی

فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون انتخابات فرستاده شد

افغان رادیو، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی بررسی‌های خود را در خصوص فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو تکمیل کرده و این فهرست را برای اعلام به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است. بر اساس معلومات این کمیسیون، هیچ یک از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری از فهرست نهایی باز نمانده است.

طبق قانون انتخابات، فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام و برای نهایی‌سازی و بررسی شکایت‌ها و اعتراض‌های احتمالی علیه نامزدان به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاده می‌شود.

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه‌شنبه، سوم ثور، در یک نشست خبری گفت که این کمیسیون درخواست‌نامه‌هایی را برای دریافت معلومات در مورد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به همه‌ی ادارات مربوط فرستاده بود، اما معلومات و شکایت‌هایی دریافت نکرد که بر‌اساس آن یکی از نامزدان یا و معاونان آن‌ها از فهرست نهایی حذف شود. 

محمدقاسم الیاسی، سخنگو و منشی این کمیسیون نیز در این نشست گفت که این فهرست را پس از بررسی‌های حقوقی، قانونی و رسیده‌گی به شکایت‌ها و اعتراض‌ها نهایی کرده و آن را برای نشر به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است.

ماده ۶۲ قانون اساسی یک سلسله شرایط را برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است. بر‌اساس این ماده قانون اساسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید «تبعه افغانستان، مسلمان و متولد از والدین افغان» بوده و تابعیت کشور دیگر را نداشته باشد و نیز به ارتکاب «جرایم ضد بشری، جنایت و حرمان از حقوق مدنی» از سوی محکمه محکوم نشده باشد. هم‌چنان در روز نامزدشدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید حداقل ۴۰ ساله باشد. احکام ماده ۶۲ قانون اساسی در مورد معاونان نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز صدق می‌کند. بر‌اساس این ماده هیچ کسی نمی‌تواند بیش از دو بار به حیث رییس جمهور انتخاب شود.

روند نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در ۱۳ جدی سال گذشته آغاز شد و در ۳۰ جدی همین سال پایان یافت. اعضای پیشین کمیسیون مستقل انتخابات در شانزدهم دلو سال گذشته فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کردند و آن را برای فیصله نهایی به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستادند.  

انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ششم میزان سال جاری برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، محمدحنیف اتمر،‌ رحمت‌الله نبیل، احمدولی مسعود، عبداللطیف پدرام، غلام‌فاروق جیلانی،‌ گلبدین حکمتیار،‌ عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا، محمدابراهیم الکوزی، نورالرحمان لیوال و شیدامحمد ابدالی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان هستند. 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا