رویدادهای داخلی

غنی: لویه‌جرگه حدود و جهت صلح را تعیین می‌کند

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور در دیدار با اعضای کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه‌ی جرگه مشورتی صلح گفته است که این جرگه حدود و جهت صلح را تعیین می‌کند.

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که آقای غنی در دیدار با اعضای لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح که پیش از چاشت روز سه‌شنبه، سوم ثور صورت گرفت، گفته است که این جرگه «تمام افکار را در خصوص صلح به بحث منسجم و منظم» بدل می‌کند.

آقای غنی تصریح کرده است شرایط ملی، منطقه‌ا‌ی، اسلامی و بین‌المللی برای صلح فراهم شده و محدودیت‌های موجود در این عرصه از میان برداشته شده است.

در این خبرنامه از قول رییس جمهور آمده است: «مزیت‌های لویه‌جرگه این است که هیچ کسی آن را نمی‌تواند سانسور کند و نماینده‌گان ملت می‌توانند به گونه آزادانه نظریات، پیشنهادها و مشوره‌های‌شان را مطرح کند.» او گفته است که لویه‌جرگه مربوط به مردم است تا حدود صلح را تعیین کند.

در سویی دیگر، اشرف غنی یکی از عوامل بی‌ثباتی را نبود اصول و قواعد واضح بازی عنوان کرده اما افزوده است که قانون اساسی این مشکل را به صورت اساسی حل کرده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور در حالی از نبود قاعده بازی و هم‌چنان تعیین‌کننده بودن نقش لویه‌‎جرگه مشورتی صلح سخن می‌زند که تاکنون هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری به شمول شریک قدرت آقای غنی، عبدالله عبدالله و چندین حزب سیاسی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را تحریم کرده‌اند و آن را «فرمایشی» و غیرضروری عنوان کرده‌اند. این دسته‌های انتخاباتی که قرار است در انتخابات پیش رو با رییس جمهور غنی برای تصدی کرسی ریاست جمهوری رقابت کنند، برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را ضیاع وقت دانسته و از آقای غنی خواسته‌اند که به جای برگزاری این لویه‌جرگه زمینه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را فراهم کند.

از سویی دیگر، محمدعمر داوودزی، رییس کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح اقدام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای تحریم لویه‌جرگه را «کمپینی» خواند و از تلاش‌ها برای مذاکره و گفت‌وگو با نامزدان معترض نسبت به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح خبر داد. تاکنون روشن نیست که آیا گفت‌وگو با نامزدان ریاست جمهوری برای شرکت در لویه‌جرگه به نتیجه خواهد رسید یا خیر.

قرار است لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح به هدف تعیین «حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و «تعریف و چگونه‌گی دست‌یابی به صلح» در نهم ثور سال جاری در کابل برگزار شود. در این لویه‌جرگه اضافه‌تر از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر شرکت خواهد کرد. کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح گفته است که آماده‌گی برای برگزاری این جرگه گرفته شده و در وقت معین آن برگزار خواهد شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا