ادب و فرهنگ

بزرگداشت روز جهانی “کتاب” در پل‌سرخ کابل+گزارش تصویری

افغان رادیو افغانستان_ پل‌سرخ را میتوان فرهنگی‌ترین محله کابل نام نهاد، چرا که بیشترین برنامه‌ها، جشنواره‌ها و فعالیتهای فرهنگی و هنری در این محله اتفاق می‌افتد. 

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان، عصر امروز وقتی از پل‌سرخ عبور می‌کردم، شاهد تجمع مردم در حاشیه خیابان بودم و برایم سوال ایجاد شد که این مردم برای چه چیزی دور هم جمع شده‌اند.

وقتی به نزدیک جمعیت رسیدم، متوجه شدم که نمایشگاه کتابی در این محل و درست در حاشیه خیابان شلوغ برگزار شده است. 

روی یک بنر نوشته شده بود: مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی کتاب! 

برایم جالب و جذاب بود که در کابل و آن هم در خیابان یک چنین اتفاقی بیفتد. از چند کتابفروش سوال کردم که جریان برگزاری این نمایشگاه چیست؟

مرا به مدیر کافه کتاب ۴۵۱ آقای فیصل زاهب(امیدوارم درست نوشته باشم) معرفی کردند. جوان خوش برخورد و آرامی بود و مصروف چیدن میزهای بیشتر برای نمایش کتابها.

از او درباره هدف برگزاری این نمایشگاه پرسیدم، گفت: هدف ما این است که مردم را با کتاب و کتابخوانی آشتی بدهیم و برای همین این نمایشگاه در خیابان و جایی که محل رفت و آمد مردم است، برگزار شده.

فیصل زاهب، مدیر کافه کتاب ۴۵۱
فیصل زاهب، مدیر کافه کتاب ۴۵۱

فیصل گفت: در کنار نمایشگاه ما برنامه کتابخوانی، شعر و موسیقی زنده هم داریم تا جذابیتی برای بازدید کنندگان بوجود بیاید.

چند انتشارات افغانستانی از جمله انتشارات امیری، نگار و کودک در این نمایشگاه شرکت کرده و ۲۰ درصد تخفیف برای بازدید کنندگان در نظر گرفته اند.

اینکه در فضایی مثل افغانستان از روز جهانی کتاب تجلیل می‌شود، پیام خوبی برای همه ماست و از همه جالبتر استقبال مردم از اینگونه نمایشگاهها نشاندهنده رشد جامعه ماست.

از فیصل درباره تهدیدات امنیتی که در کابل وجود دارد، پرسیدم، گفت: در افغانستان همیشه مشکلات امنیتی وجود دارد و ما قبل از برگزاری این نمایشگاه با مسئولین نظامی و امنیتی محله هماهنگی هایی را داشته ایم و خوشبختانه تا کنون هیچ مشکلی بوجود نیامده، اما اگر بوجود بیاید، ما ترسی از روبرو شدن با این مشکلات نداریم.

در این روزها که فضای سیاسی کشور پرالتهاب و آبستن تحولات جدید است، خریدن کتاب و مطالعه آن در هوای بهاری کابل، خالی از لطف نیست، پیشنهاد میکنم کتابی بخرید و بجای وقت تلف کردن در شبکه های اجتماعی، چند ورق کتاب بخوانید. 

سیدجمال الدین سجادی، کابل

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا