رویدادهای داخلی

پمپیو به غنی: روی فهرست اشتراک‌کننده‌گان نشست قطر به توافق برسید

افغان رادیو، کابل: مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا، طی تماس تلفنی با رییس جمهور غنی، نشست بین‌‎الافغانی قطر را برای برقراری صلح یک فرصت مهم توصیف کرده و خواهان توافق همه جناح‌های افغانی روی اشتراک‌کننده‌گان نشست بین‎الافغانی قطر شده است.

وزارت امور خارجه امریکا در یک خبرنامه که روز یک‌شنبه، یکم ثور نشر شد، از تماس تلفنی آقای پمپیو با رییس جمهور غنی خبر داد. تاکنون ارگ ریاست جمهوری در مورد این تماس تلفنی چیزی نگفته است.

وزیر امور خارجه در تماس تلفنی، نسبت به تأخیر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی قطر ابراز تأسف کرده است. براساس خبرنامه، پمپیو و رییس جمهور غنی توافق دارند که نشست بین‌الافغانی قطر برای تأمین صلح در افغانستان مهم است.

هم‌چنان مایک پمپیو از همه طرف‌ها خواسته است که با استفاده از فرصت روی شرکت‌کننده‌گان نشست قطر به توافق برسند تا به این ترتیب زمینه گفت‌وگوهای فراگیر بین‌الافغانی فراهم شود. 

وزیر امور خارجه امریکا آغاز و اعلام عملیات بهاری گروه طالبان را نکوهش کرده و گفته است که امریکا برای جلوگیری از خون‌ریزی و کاهش خشونت در افغانستان آماده هرنوع همکاری است.

نشست بین‌الافغانی قطر که برای روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته جاری در شهر دوحه پایتخت قطر برنامه‌ریزی شده بود، دو روز پیش از برگزاری آن لغو شد. ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای، دلیل لغو نشست قطر را عدم توافق کابل و دوحه بر سر فهرست شرکت‌کننده‌گان این نشست اعلام کرده بود. حکومت یک هیأت ۲۵۰ نفری را برای شرکت در نشست قطر تعیین کرده بود که با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در نشست روز دوشنبه، دوم ثور شورای وزیران سوء‌مدیریت را دلیل لغو نشست قطر عنوان کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا