رویدادهای داخلی

وزارت عدلیه: از غصب ۴۵ هزار جریب زمین زراعتی و تجارتی جلوگیری شد  

افغان رادیو، کابل: وزارت عدلیه اعلام کرد که در سال گذشته با پیش‌برد دعوا در محاکم کشور و صدور قرارهای استردادی، از غصب ۴۵ هزار و ۷۹۷ جریب زمین زراعتی و تجارتی جلوگیری کرده است.

عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه روز دوشنبه، دوم ثور در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» کارکردها، دست‌آوردها و برنامه‌های این وزارت را با رسانه‌ها در میان گذاشت. آقای انور گفت که با پیش‌برد دعوا در محاکم کشور و صدور قرارهای استردادی، از غصب ۱۷ حویلی و ۱۸۴ دکان، جلوگیری شده است. وزیر عدلیه هم‌چنان گفت که در سال گذشته خورشیدی ۱۰۹ سند تقنینی طرح، تدقیق و طی مراحل شده است. بر‌اساس معلومات وزارت عدلیه، قرار بود که در همین سال تنها ۵۱ سند تقنینی طرح و طی مراحل شود، اما بنا بر اقتضای جامعه جهانی و  ضرورت دولت به ۱۰۹ سند افزایش یافته است.

وزارت عدلیه در سال گذشته ۲۷ هزار و ۹۸۶ عریضه املاکی، تجارتی، خانواده‌گی و قرض‌ها را در سراسر کشور ثبت کرده است. وزیر عدلیه گفت که از این جمع یک هزار و ۹۲۸ قضیه از طریق مصالحه، حل‌و‌فصل شده، ۵۵۷ قضیه پس از طی مراحل و فیصله محاکم اجرا شده، ۴ هزار و ۶۵۵ قضیه به هدف فیصله به محاکم فرستاده شده و ۸ هزار و ۳۱۹ قضیه دیگر حفظ شده است.

این وزارت در سال گذشته برای ۵ هزار و ۱۰۶ نهاد که شامل ۶ حزب سیاسی، ۲ هزار و ۵۰۰ جمعیت و ۲ هزار و ۶۰۰ رهنمای معاملات می‌شود، جواز فعالیت داده است.

وزارت عدلیه در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۲ هزار و ۵۹۷ کودک متخلف از قانون را تحت اصلاح و تربیت قرار داده است. این کودکان شامل ۲ هزار و ۴۱۹ پسر و ۱۷۸ دختر می‌شوند. نگهداری و اصلاح کودکان متخلف از قانون، از مسوولیت‌های عمده وزارت عدلیه است.

 از جانب دیگر، وزیر عدلیه می‌گوید که از طریق عرضه خدمات خود، ۵۳ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۸۳۰ افغانی عاید کرده و آن را به خزانه دولت تحویل داده است. او گفت که در سال گذشته مالی وزارت عدلیه ۹۲.۳ درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کرده است.

 وزارت عدلیه در نظر دارد که در سال جاری ۷۰ سند تقنینی را طرح و طی مراحل کند. این قوانین شامل قانون انکشاف و تقویت زبان‌ها، قانون تفسیر قانون اساسی، قانون اجرای مراسم دینی پیروان سایر ادیان، قانون منع تبعیض، قانون مراسم تحلیف، قانون پناهنده‌گی، قانون بیمه، قانون مالیه زمین و مقرره مصونیت مواد غذایی می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا