رویدادهای داخلی

پاکستان نسبت به برخورد انفعالی ایران علیه «تروریستان» بلوچ اعتراض کرد

وزارت خارجه پاکستان نسبت به برخورد «انفعالی» ایران علیه گروهی که ۱۴ مسافر را در اورماره این کشور کشته بودند، اعتراض کرده است. این اعتراض در نامه‌ای که روز شنبه از سوی این وزارت به سفارت ایران در اسلام‌آباد فرستاده شد، بیان شده است.

به گزارش رسانه‌ها، افراد مسلح یک گروه ایتلافی بلوچ در ۲۹ حمل، مسافران چند موتر را در شاهراه «بزی‌تاپ» در اورماره ایالت بلوچستان پاکستان از موتر پایین کردند و ۱۴ تن آن‌ها را به دلیل داشتن ارتباط با نیروهای مسلح پاکستان به قتل رساندند. شمار این افراد مسلح که لباس نیروهای مرزی پاکستان را به تن داشته‌اند، بین ۱۵ تا ۲۰ نفر اعلام شده است. مسوولیت کشتار مسافران در اورماره را یک گروه ایتلافی بلوچ برعهده گرفته است.

در نامه وزارت خارجه پاکستان به سفارت ایران در اسلام‌آباد، آمده است که گروه ایتلافی بلوچ از سه گروه «تروریستی» تشکیل شده است. هم‌چنین در نامه افزوده شده است که «تروریست‌ها» از منطقه مرزی به اورماره آمده بودند و پس از پایان عملیات دوباره بازگشته‌اند.

  وزارت خارجه پاکستان گفته است که اسلام‌آباد بارها اقدام به ارایه معلومات در باره این فعالیت‌ها کرده و تهران را بارها در جریان گذاشته است که «این گروه‌های تروریستی بلوچ نقاط مرزی ایران دارای پایگاه‌های آموزشی هستند.» با این حال، به گفته این وزارت، ایران برای سرکوب این گروه‌ها از گذشته تا کنون هیچ اقدامی نکرده است. وزارت خارجه پاکستان تأکید کرده است که «کشتن ۱۴ پاکستانی بی‌گناه به دست گروه‌های تروریستی مستقر در خاک ایران یک واقعه بسیار جدی است و پاکستان به شدت نسبت به آن اعتراض دارد.»

با این حال، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، کشتار ۱۴ مسافر در شاهراه اورماره – گوادر را محکوم کرده و آن را یک اقدام «تروریستی» خوانده است. هم‌چنان وزارت خارجه ایران در راستای همکاری با پاکستان در عرصه‌های استخباراتی، امنیتی و عملیاتی برای مبارزه با «تروریسم» اعلام آماده‌گی کرده است.

پیش از این ایران از برخورد انفعالی پاکستان در برابر گروه‌های تندرو فعال در این کشور از جمله جیش‌العدل انتقاد کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا