رویدادهای داخلی

غنی در بازدید از وزارت مخابرات: حمله به غیرنظامیان و ادارات خدماتی «زبونی» است

افغان رادیو، کابل: رییس جمهور غنی یک روز پس از حمله مهاجمان تفنگ‌دار بر وزارت مخابرات و تکنولوژی از این وزارت بازدید کرد. آقای غنی در سخنانی در مقر وزارت مخابرات از تلاش‌های نیروهای امنیتی برای مهار حمله مهاجمان ستایش کرد و این حمله را نشانه «زبونی مخالفان مسلح» دولت عنوان کرد.

رییس جمهور غنی، مسوولیت و «ملامتی» کشتن غیرنظامیان و حمله بر ادارات غیرنظامی را به دوش کسانی انداخت که به گفته او «اصرار بر دوام جنگی دارند که توجیه شرعی و فکری ندارد». او گفت: «جنگ جاری بر مردم افغانستان تحمیل شده است و حمله بر غیرنظامیان و ادارات خدماتی دولتی، نه تنها نشانه شجاعت نیست، بل‌که آخرین نماینده و مثال زبونی است. اگر با نیروهای امنیتی ما می‌جنگید میدان جنگ این‌جا نیست.»

 رییس جمهور غنی گروه‌های «مخالف مسلح دولت» را متهم کرد که از غیرنظامیان و بی‌گناه به عنوان سپر استفاده می‌کند. او افزود این گروه‌ها، جرأت مطرح کردن صلح را ندارند و بر دوام جنگ اصرار می‌ورزند.

به باور او نفع جنگ به هیچ کس نمی‌رسد و سبب رنج‌ودرد بیش‌تر مردم می‌شود. آقای غنی گفت: «آیا یک افغان از این جنگ لذت می‌برد، دربه‌دری را دیدید، مهاجرت را دیدید، بی‌نظامی را دیدید، چه می‌خواهید؟ مردم افغانستان نظام را از خود می‌داند. همه مردم افغانستان مرکزگرا هستند نه مرکزگریز. نظام‌پسند هستند نه نظام‌شکن. ان‌شاالله در لویه‌جرگه‌ی مشورتی آواز رسای تمام ممکلت را خواهید شنید که آینده خود را چه‌گونه رقم بزند.»

چهار مهاجم تفنگ‌دار روز شنبه، ۳۱ حمل بر وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در چند کیلومتری ارگ ریاست جمهوری و در یکی از ساحات محافظت شده و مزدحم شهر کابل حمله کردند. این حمله پس از حدود شَش ساعت و با کشته شدن آخرین مهاجم به پایان رسید.

مسوولان وزارت امور داخله در ساعات اول پس از پایان یافتن این حمله اعلام کردند که چهار غیر نظامی کشته و هشت غیر نظامی دیگر در آن زخمی شدند. هم‌چنان در این حمله سه تن از نیروهای امنیتی کشته شدند. این آمارها ابتدایی بود و امکان دارد که رقم تلفات برخاسته از این رویداد، بیش‌تر باشد.

این حمله با محکومیت ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. نیکلاس کی، نماینده‌ی غیرنظامی ناتو در افغانستان حمله مهاجمان تفنگ‌دار بر وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را محکوم کرد و گفت در حالی که افغان‌ها خواستار صلح‌اند، «تروریست‌ها» بر آنان «فقط درد و رنج را تحمیل می‌کنند».

سفارت امریکا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده و از آماده‌گی واشنگتن برای حمایت از مردم افغانستان در راستای برقراری صلح و پایان دادن به جنگ و خشونت‌های جاری خبر داده است.

ارگ ریاست جمهوری، ریاست اجرایی و شماری از چهره‌های سیاسی نیز این حمله را محکوم کرده‌اند و مهارت نیروهای امنیتی را در مهار آن ستوده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا