رویدادهای داخلی

  شهرداری برای اصلاح لوحه‌های نامنظم در شهر کابل دست به کار شد

افغان رادیو، کابل: کمیسیون اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات، کار بررسی و برداشتن لوحه‌های نامنظم در شهر کابل را آغاز کرد.

جلیل سلطانی، سخنگوی شهرداری کابل به روزنامه افغان رادیو گفت که کمیسیون «اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات» روز یک‌شنبه، یکم ثور کار بررسی و برداشتن لوحه‌های نامنظم و غیرمعیاری را  از ساحه ده‌افغانان مربوط ناحیه دوم شهرداری آغاز کرده و در نتیجه آن شماری زیادی از لوحه‌های غیرمعیاری جمع‌آوری و به ناحیه دوم شهرکابل انتقال داده شده است.

هدف از این اقدام زیباسازی فضای شهر کابل و استفاده معیاری از زبان‌های ملی در آگاهی‌های بازرگانی عنوان شده است.

کمیسیون اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات بر اساس فرمان ریاست جمهوری که در سال ۱۳۹۶ برای اصلاح لوحه‌های سطح شهر صادر شد، تشکیل گردیده است. در این کمیسیون شهرداری کابل، وزارت‌ اطلاعات و فرهنگ، فرمانده پولیس و ریاست امنیت ملی کابل عضویت دارند.

جلیل سلطانی گفت که این کمیسیون از کاربرد واژه‌های بیگانه به رسم‌الخط زبان‌های ملی و کاربرد زبان‌های بیگانه در آگاهی‌های لوحه‌ها جلوگیری می‌کند. هم‌‎چنان بررسی دستور زبان، نشانه‌گذاری‌ها در لوحه‌ها و جلوگیری از پخش آگاهی‌های خلاف نورم و اخلاق جامعه از وظایف این کمیسیون خوانده شده است. کمیسیون اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات از چگونه‌گی دیزاین و نصب موقعیت لوحه‌ها نیز نظارت می‌‎کند.

کمیسیون اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات، رهنمودی را نیز در این زمینه تهیه کرده و با مغازه‌داران و صاحبان آگاهی‌های بازرگانی در میان گذاشته است.

سخنگوی شهرداری کابل گفت که این کمیسیون پیش از اقدام به برداشتن لوحه‌ها از سطح شهر از طریق ابلاغیه‌ها به مغازه‌داران و کسانی که لوحه‌ها را نصب می‌کنند، خواسته بود که رهنمود کمیسیون اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات را رعایت و هم‌چنان مغازه‌ها و ساختمان‌های تجارتی‌شان را رنگ کنند تا به این ترتیب در زیبایی شهر سهم بگیرند.

به گفته سلطانی، شماری از مغازه‌‌داران رهنمود را رعایت کرده‌اند اما برخی دیگر لوحه‌ها و تابلوهای بازرگانی‌شان را اصلاح نکرده‌اند، شهرداری و کمیسیون اصلاح لوحه‌ها و تابلوهای اعلانات مصمم است که همه لوحه‌های اصلاح‌نشده را بردارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا