رویدادهای داخلی

ترمپ نقش خلیفه حفتر را در مبارزه با «تروریسم» ارزنده خواند

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در یک گفت‌وگوی تلفنی با خلیفه حفتر، فرمانده شورشیان لیبیا، نقش او را در مبارزه با تروریسم و ایمن‌سازی منابع نفتی این کشور ارزنده خوانده است. خبر این گفت‌وگوی تلفنی که روز دوشنبه هفته گذشته انجام شده است، با تأخیر چند‌روزه از سوی کاخ سفید همه‌گانی شده است.

دونالد ترمپ در این تماس تلفنی با خلیفه حفتر، درباره «تلاش‌های مداوم علیه تروریسم» و ضرورت تأمین «صلح و ثبات» در لیبیا گفت‌وگو کرده است. ترمپ و حفتر هم‌چنان در‌باره «چشم‌انداز مشترک» خود برای گذار لیبیا به سوی یک نظام سیاسی دموکراتیک و چگونه‌گی ایجاد آن گفت‌وگو کرده‌اند.

لیبیا پس از سقوط معمر القذافی در سال ۲۰۱۱ وارد جنگ داخلی شد. دولت مرکزی لیبیا در طرابلس که به دست فایز حسن اداره می‌شود، از حمایت جامعه جهانی برخوردار است؛ اما حکومت خودخوانده خلیفه حفتر در شرق لیبیا مستقر است و از دولت مرکزی اطاعت نمی‌کند. او هشدار داده است که تا نابودی کامل «تروریسم» به این حملات ادامه می‌دهد. فایز حسن گفته است که جنگ جاری در لیبیا برنده ندارد و خلیفه حفتر را به کودتا و خیانت در برابر خود متهم کرده است.

حملات نیروهای تحت امر خلیفه حفتر در چهارم ماه اپریل بر طرابلس، پایتخت لیبیا، آغاز شد و به رغم محکومیت جهانی تا کنون متوقف نشده است. گزارش شده است که از زمان شروع این حمله تا کنون ۲۰۵ نفر کشته شده و بیش از ۹۰۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند. سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده است که در پی درگیری‌ها در لیبیا ۲۵ هزار نفر آواره شده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا