رویدادهای داخلی

اعتراض کارگران گمرک هرات: ما بیکار می‌شویم

افغان رادیو، هرات: کارگران گمرک هرات برای دومین روز پی‌درپی در پیوند به طرح انتقال گمرک از داخل شهر هرات به بندر اسلام‌قلعه، دست به اعتراض زدند.

آنان هم‌چنان شاهراه هرات – اسلام قلعه را برای ساعاتی بستند. معترضان در این فاصله به موترهای باربری و حتا مسافران اجازه‌ی عبور و مرور ندادند.

آنان می‌گویند که با انتقال گمرک هرات از شهر هرات به منطقه مرزی اسلام‌قلعه، هزاران کارگر بی‌کار می‌شوند.

طرح انتقال گمرک هرات به بندر اسلام‌قلعه از چندی به این‌سو روی زبان‌ها افتاده است.

پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته، پس از بررسی گمرک هرات از سوی یک هیأت اعزامی از کابل به هرات، طرح انتقال گمرک به بندر اسلام‌قلعه همه گانی شد. هزاران کارگر در هنگرهای مختلف این گمرک کار می‌کنند.

اکثر کارگران معترض می‌گویند که دست‌مزدشان بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ افغانی است و با قطع این دست‌مزد، هزاران خانواده با مشکل اقتصادی روبه‌رو می‌شوند.

آنان هشدار می‌دهند که اگر گمرک منتقل شود، اموال تجارتی و موترهای باربری را در دو مسیر شاهراه هرات-تورغندی و هرات-اسلام‌قلعه به آتش می‌کشند.

انتقال گمرک از دید دستگاه دولت چند دلیل مختلف دارد که جلوگیری از فرار عواید و نظم بخشیدن به ترافیک شهری از عمده‌ترین‌ آن‌ها خوانده می‌شود. آن طوری که مجیب‌الرحمن فیضی، معاون سخنگوی والی هرات می‌گوید، گمرک هرات در چند ماه آینده به بندر اسلام‌قلعه منتقل می‌شود.

به گفته‌ی آقای فیضی، کارگران گمرک فعلی در صورت انتقال گمرک به بندر اسلام‌قلعه، به راحتی می‌توانند در آن‌جا مشغول کار شوند.

فعلاً گمرک هرات در ناحیه هشتم و در قسمت شمالی شهر موقعیت دارد. گمرک اسلام‌قلعه اما در بندر اسلام‌قلعه و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مرکز شهر موقعیت دارد.

دور بودن مسافت، شکایت کارگران را درپی داشته است. در سوی دیگر، شورای ولایتی هرات نگاه دیگری به قضیه دارد. کامران علی‌زایی، رییس این شورا دولت را متهم به کم‌توجهی به طبقه‌ی فقیر جامعه می‌کند. آقای علی‌زایی دولت را مکلف به شنیدن صدای معترضان می‌داند. از دید او، حکومت موظف است به کارگران زمینه‌ی کار را فراهم کند. او می‌افزاید در غیر این صورت، مسوولیت عواقب بعدی این طرح به دوش مسوولان دولت است. در همین حال آگاهان از دولت خواهان اجرای برنامه‌هایی هستند که با عینیت جامعه هم‌خوانی داشته باشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا