ورزشی

مسابقات رزمی جام گل سرخ با همکاری دفتر تبیان در بلخ برگزار شد

مسابقات رزمی جام گل سرخ با همکاری دفتر تبیان در بلخ برگزار شد

مسابقات رزمی قوت الرمی تحت عنوان “جام گل سرخ” با همکاری مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور ۷۵ ورزشکار از هشت ولایت در ورزشگاه امام خمینی (ره) شهر مزار شریف ولایت بلخ برگزار شد.


 


به گزارش خبرگزاری آوا، این مسابقات برای یک روز با حضور ورزشکاران از ولایات خوست، پکتیا، هرات، بامیان، کابل، کاپیسا، بلخ و میدان وردک برگزار شد که در نتیجه ولایت بلخ  مقام اول و کابل مقام دوم را از آن خود کردند.


 


حجت الاسلام سید حامد موسوی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در بلخ، ورزش و تقویت سطح علمی را از نیاز های جدی جامعه فعلی افغانستان خواند و افزود که جوانان کشور باید به ورزش رو آورده و با جسم سالم و فکر درست به سوی فعالیت جهانی گام بردارند.


 


وی افزود: مراکز فرهنگی کشور بخصوص دفتر تبیان در کنار ورزشکاران در تمامی عرصه ها ایستاده است و امیدواریم که با همکاری دو جانبه پله های موفقیت و صعود در سطح جهان را حاصل نماییم.


 


آقای موسوی ضمن تشویق و روحیه دهی ورزشکاران گفت: جوانان آینده جزء از آینده سازان کشور عزیز مان افغانستان می باشد.


 


همچنین استاد منیر سروری رییس فدراسیون قوت الرمی در ولایت بلخ پیرامون این رشته ورزشی به خبرنگار آوا، گفت: قوت الرمی، ورزش رزمی بسیار دلنشین است که در آن مشت، لگد، پرتاب آزاد و حرکات های مختلط دیده می‌شود.


 


وی افزود: فدراسیون قوت الرمی حدودی ۷ سال قبل در ریاست تربیت بدنی جمهوری اسلامی افغانستان ایجاد شد.


 


سروری ادامه داد: رشته قوت الرمی نخستین بار توسط جناب ولید قصاص در کشور لبنان پایه گذاری شد، این رشته را استاد علی شاه محمدی در افغانستان آورده که در حال توسعه می باشد.


 


رییس فدراسیون قوت الرمی بلخ ادامه داد:  با همکاری دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مسابقه‌ی جام گلسرخ را در بین ولایات مختلف افغانستان راه اندازی کردیم.


 


وی اظهار داشت: انگیزه اصلی برگزاری مسابقه جام گلسرخ تشویق و بلند بردن روحیه ورزشکاران می باشد و در ضمن با دایر کردن چنین مسابقاتی فرصتی را ایجاد نمایم تا جوانان ورزشکار توانایی های خود را به نمایش بگذارند.


 


سروری خاطر نشان ساخت: مسابقه جام گلسرخ و امثال آن می تواند یک رابطه خوبی را در میان ورزشکاران ولایات کشور ایجاد کند؛ مسابقه جام گلسرخ با رقابت ۷۵ ورزشکار از ولایات خوست، پکتیا، هرات، بامیان، کابل، کاپیسا، بلخ و میدان وردک برگزار شد.


 


رئیس فدراسیون قوت الرمی یادآور شد: مسابقه جام گلسرخ طبق قوانین ریاست تربیت بدنی کشور و رشته قوت الرمی دایر شده، حریف های هم وزن با یکدیگر مسابقه دادند و مقام اول و دوم همان وزن را با تفویض مدال تشویق نمودیم.


 


علی شاه محمدی رییس؛ فدراسیون ملی قوه الرمی و دفاع شخصی با حضور در دومین دور مسابقات جام گلسرخ در بلخ گفت: هدف از برگزاری مسابقات جام گلسرخ معرفی برترین ورزشکاران، روحیه دهی و انتخاب آنان در مسابقات خارجی می باشد.


 


وی گفت فدراسیون قوه الرمی تا کنون ۵۵ مدال منطقوی و بین المللی را در کارنامه ورزش افغانستان ثبت نموده است و این دستاورد ها یک افتخار بزرگ بر ملت ما می باشد.


 


وی عنوان داشت که ورزش قوه الرمی در افغانستان و جهان یک رشته نو ظهور و جوان است اما فدراسیون قوه الرمی با تلاش فراوان در ۱۷ ولایت کشور حضور فعال و بیش از ۵ هزار شاگرد دارد.


 


رییس فدراسیون قوه الرمی می گوید همه می داند افغانستان درگیر جنگ می باشد و مشکلات در عرصه های مختلف بخصوص اقتصاد وجود دارد اما امیدواریم همانطوریکه قوانین و طرزالعمل های ورزش تکمیل شده به آن عمل شود تا حقوق ورزشکاران، مربی ها و رهبری فدراسیون ها ادا گردد.


 


آقای محمدی ضمن اینکه از نبود امکانات برای ورزشکاران گلایه مند است، گفت ورزشکاران ما با غیرت افغانی افتخار کسب می‌کند.


 


آنجلا ناصری استاد رشته قوه الرمی در کابل با حضور در دومین دور مسابقات حام گلسرخ می گوید که قوه الرمی ورزش رزمی است که در افغانستان نو پا بوده و من به دختر خانم های پیشنهاد می‌کنم تا با پیوستن به ورزش قوه الرمی ضمن تندرستی و سلامت شان بر ملت افغانستان افتخار آفرین باشند.


 


بانو ناصری جامعه افغانستان را سنتی و مرد سالار خوانده، گفت: فعالیت ورزشی، فرهنگی و تعلیمی دختر خانم ها در جامعه فعلی با محدودیت های فراوان روبرو است اما زنان نباید ناامید شوند بلکه با حفظ ارزش ها در سدد تغییر باشند.


 


این در حالی است که در این اواخیر جوانان علاقه مندی شدید به ورزش پیدا کرده است.


 

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۸

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا