رویدادهای داخلی

دانش: پاکستان از مذاکره بین‌الافغانی با محوریت دولت حمایت کند

افغان رادیو، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که افغانستان از دولت پاکستان انتظار دارد که همکاری‌های سیاسی خود را در راستای تأمین امنیت و صلح پایدار در افغانستان و منطقه افزایش دهد و نقش سازنده‌ای در این زمینه بازی کند.

آقای دانش روز شنبه، ۳۱ حمل، در سخنانی در افتتاح شفاخانه محمدعلی جناح که به کمک پاکستان در کابل ساخته شده است، گفت: «ما از دولت پاکستان انتظار داریم و هم جداً می‌خواهیم که در این پروسه نقش جدی‌تری را به عهده بگیرد و از آغاز مذاکره بین‌الافغانی و با محوریت دولت افغانستان حمایت جدی به عمل آورد.»

آقای دانش افزود که برقراری صلح پایدار در افغانستان بسته‌گی به حل مشکلاتی دارد که بین طالبان، حکومت و مردم افغانستان به میان آمده است. او تأکید کرد که حل این مشکلات جز گفت‌وگوی مستقیم دولت با گروه طالبان راهی دیگر ندارد. معاون دوم ریاست جمهوری تصریح کرد: «اگر کسی فکر کند که این مشکل در غیاب دولت افغانستان و بدون حضور حکومت افغانستان قابل حل است، بدون تردید به خطا رفته و در حقیقت باور به صلح ندارد.»

آقای دانش در حالی خواستار حمایت پاکستان از روند گفت‌وگوهای بین‎الافغانی می‌شود که به تازه‌گی نشست بین‌الافغانی قطر که قرار بود در روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته جاری برگزار شود، لغو شده است. حکومت افغانستان یک فهرست ۲۵۰ نفری را برای شرکت در این نشست اعلام کرده بود.

گروه طالبان پیش‌ از این بارها اعلام کرده است که با حکومت افغانستان به صورت مستقیم وارد گفت‌وگو نمی‌شود. این گروه پس از نشر فهرست هیأت اعزامی دولت به نشست قطر گفته بود که در این نشست هیچ کسی از حکومت نماینده‌گی نمی‌کند

از جانب دیگر، عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، در تازه‌ترین سخنان خود در مورد صلح گفته است که پس از این به حکومت افغانستان در رابطه به صلح مشوره نمی‌دهد و تنها دعا می‌کند. او برقراری صلح در افغانستان را به نفع کشورش دانسته و گفته است که از روند صلح حمایت می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا