رویدادهای داخلی

اطلس آسیب‌پذیری مناطق در برابر سیل و برف‌کوچ تهیه شد

افغان رادیو، کابل: وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث اعلام کرده است که در سال گذشته خورشیدی، اطلس آسیب‌پذیری مناطق کشور در برابر سیل و برف‌کوچ‌ها تهیه و نهایی شده است و هم‌چنان پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوای کشور به صورت هفته‌وار انجام و اعلام می‌شود.

نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث روز ‌شنبه، ۳۱ حمل، در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» کارکردها، دست‌آوردها و برنامه‌های این اداره را با رسانه‌ها در میان گذاشت. او در این برنامه گفت که وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث برای جلوگیری از حوادث طبیعی و کاهش تلفات و خسارات ناشی از آن اطلس آسیب‌پذیری ولایت‌ها و ولسوالی‌ها در برابر سیلاب‌ها و برف‌کوچ‌ها را تهیه کرده است. او هم‌چنان اعلام پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوای کشور به صورت هفته‌وار را از دیگر برنامه‌ها و دست‌آوردهای این اداره عنوان کرد. 

 وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث هم‌چنان گفت که اطلس آسیب‌پذیری ولایت‌ها و مناطق در برابر سیل و برف‌کوچ در سال جاری توسعه می‌یابد و ظرفیت پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا نیز تا سطح قریه‌ها انکشاف خواهد یافت.

از سویی هم، نجیب‌آقا فهیم عدم آگاهی عامه، ناامنی، نبود گروه‌های نجات حرفه‌ای و دشوارگذر بودن مسیرهای مواصلاتی را از عوامل افزایش تلفات انسانی برمی‌شمارد. وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفت که حکومت برای کمک به آسیب‌دیده‌گان حوادث طبیعی و آگاهی‌دهی به شهروندان کشور از خطرات ناشی از حوادث اقدام می‌کند. او افزود که در جریان دو ماه بارش باران در اضافه‌تر از ۲۰ ولایت کشور سیل جاری شده است که به گفته او حدود ۲۴۷ تن در نتیجه جاری شدن سیل جان داده‌، ۲۲۹ تن زخمی شده و بیش از ۱۰ تن دیگر ناپدید شده‌اند. ‌

نجیب‌آقا فهیم در مورد برنامه ماین‌پاکی اداره تحت امرش گفت که در سال گذشته خورشیدی در همکاری با مؤسسات ماین‌پاکی، ۶۲ کیلومتر مربع از ساحات آلوده با ماین پاک‌کاری شده است.

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، ترتیب پروفایل خطرات و حوادث طبیعی، تطبیق ۴۵ پروژه‌ی کوچک اضطراری در محلات آسیب‌دیده، پاک‌سازی ۴۸ کیلومتر مربع ساحات آلوده با ماین و مهمات منفجر‌ناشده، نهایی کردن سند پلان استراتژیک پنج‌ساله مدیریت حوادث و نظارت از تطبیق پروژه‌ها و برنامه‌های کاهش‌دهی خطرات و حوادث طبیعی را از برنامه‌های این وزارت در سال جاری عنوان کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا