رویدادهای داخلی

پس از وعده‌ی وزیر مخابرات نرخ انترنت سلام بلندتر شد

پس از گسترش اعتراض‌های کاربران، نسبت به «نرخ بلند، کیفیت بد و دزدی‌های شرکت‌های مخابراتی» و به دنبال وعده‌ی شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی مبنی بر کاهش نرخ انترنت شبکه‌ی سلام، پیش‌کش‌های تازه‌ی این شبکه نشان می‌دهد که نرخ انترنت این شبکه در بسته‌های جدید، بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

هم‌چنان انترنت سلام که نسبت به دیگر شبکه‌ها، ارزان‌تر و کم‌کیفیت‌تر دانسته می‌شود، حالا در بسته‌های جدید، در مقایسه با دیگر شبکه‌ها، گران‌تر شده است.

یکی از دو پیش‌کش جدیدی را که به تازه‌گی سلام اعلام کرده است، ارایه‌ی یک جی‌بی انترنت روزانه در بدل ۴۹ افغانی است که شبکه‌های دیگر همین مقدار را در بدل کم‌تر از ۴۵ افغانی به کاربران‌شان عرضه می‌کنند، در حالی که پیش از این، خدمات و نرخ شبکه‌ی سلام، پایین‌تر از این بود که خدماتش نیز به گفته‌ی کاربرانش، هنوز بهبود نیافته است.

پیش‌کش دیگر انترنت سلام که به تازه‌گی معرفی شده، ۲۰۰ ام‌بی انترنت هفته‌وار در بدل ۴۹ افغانی است. این در حالی است که پیش از این، این شبکه در بسته‌های قبلی‌اش، هر ۲۵۰ ام‌بی انترنت را تنها در بدل ۴۳ افغانی، آن‌هم برای دو هفته ارایه می‌کرد.

در همین حال سایر زلاند، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی می‌گوید که تیم‌های تخنیکی‌شان روی بسته‌های جدید انترنتی شبکه سلام کار می‌کنند. آقای زلاند افزود که بسته‌های جدید انترنت سلام ارزان‌تر خواهد بود. او هم‌چنان در مورد قیمت بالای بسته‌های جدید انترنت شبکه سلام گفت که این بسته‌ها با خود پیام‌ها و تماس‌های رایگان دارد و به همین دلیل قیمت است.

او یادآور شد که بسته‌های یک جی‌بی روزانه و ۲۰۰ ام‌بی انترنت هفته‌وار شبکه سلام نیز جدید است. از جانب دیگر این تغییرات در حالی صورت می‌گیرد که وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی حدود یک هفته پیش در یک نشست خبری وعده داده بود که در قیمت بسته‌های انترنت شرکت مخابراتی سلام تخفیف به میان می‌آورد. شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفته بود که قیمت یک جی‌بی انترنت شبکه سلام ۴۹ افغانی می‌شود.

او هم‌چنان گفته بود:‌ «در صورتی که شبکه‌های مخابراتی و شرکت‌‌های انترنتی به مشترکین خویش تخفیف به میان آورند، ما آماده هستیم که از طریق شرکت افغان‌تیلی کام ۴۰ فی‌صد تخفیف را برای‌شان در نظر بگیریم.»

وزیر مخابرات این وعده را در واکنش به اعتراضات کاربران شبکه‌های مخابراتی از گرانی و بدکیفیتی خدمات این شبکه‌ها، داد.

اعتراض کاربران شبکه‌های مخابراتی نسبت به قیمت بلند و کیفیت پایین خدمات مخابراتی و انترنتی، هر روز در حال گسترده شدن است. در واکنش به پیش‌کش‌های جدید و گران شبکه‌ی مخابراتی سلام، کاربران زیادی اعتراض‌های شدیدی داشته‌اند. یکی از این اعتراضات، تفاوت نرخ انترنت میان افغانستان و کشورهای ماحول است. یکی از اعتراض‌های مشهور این است: «در پاکستان ۱۰ جی‌بی انترنت به ۲۰۰ کلدار معادل حدود ۱۰۰ افغانی، در ایران ۱۰ جی‌بی انترنت ۲۸۰۰۰ تومان معادل تقریباً ۱۸۰ افغانی و در هند ۱۰ جی‌بی انترنت ۴۰ کلدار هندی برابر است با ۴۰افغانی.»

کارزار یا اعتراض «اترا کجاست؟» بیش از دو ماه پیش از سوی شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی آغاز شد. پس از راه‌اندازی این کارزار، اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی یا اترا و شبکه‌های مخابراتی، وعده‌ی آوردن تغییرات در کارکردها و کیفیت خدمات مخابراتی دادند. حدود یک هفته پیش این کارزار وارد مرحله‌ی تازه شد.

کسانی که این اعتراض را به راه‌انداخته‌اند، این بار در کنار استفاده از شبکه‌های اجتماعی،  در میان شهروندان آمده‌ و از آن‌ها خواسته‌اند که با این کارزار همنوا شوند. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری شده، نشان می‌دهد که شمار زیادی از مردم و کسبه‌کاران، «کریدتم را دزدی نکنید!» که شعار تازه این کارزار است را در محلات کارشان آویخته‌اند.

بدکیفیتی و گرانی خدمات تلفنی و انترنتی و دزدی‌شدن پول از حساب مشتریان، محتوای اصلی این اعتراض را شکل می‌دهد که به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد.

گفتنی است که هم‌اکنون شش شرکت مخابراتی و بیش از ۵۰ شرکت ارایه‌ی خدمات انترنتی در کشور فعال‌اند و شمار کاربران خدمات مخابراتی به ۲۱ میلیون و از خدمات انترنتی به ۱۰ میلیون تن می‌رسد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا