ادب و فرهنگ

بازسازی منارجام به زودی آغاز می‌گردد

افغان رادیو افغانستان-رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در کمیته اجرایی فرهنگ و هنر گفت که به زودی کار مرحله ابتدایی بازسازی منارجام غور آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛در اعلامیه ریاست اجراییه آمده است که در کمیته اجرایی فرهنگ و هنر روی کار شیوهٔ کمیته آموزش و پژوهش در وزارت معارف، ایجاد شبکه تلویزیونی باختر، آغاز دوباره کار بازسازی مدرسه خواجه بهاوالدین ولد و حفظ آبدات تاریخی بحث و تصمیم گرفته شد.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی روز گذشته در این نشست از آتش سوزی در فرانسه یاد کرد و گفت که یک بنای تاریخی و فرهنگی از بین رفت؛ اما سهم‌گیری جهانی برای بازسازی آن قابل قدر بوده و در این مورد حکومت افغانستان با کشور فرانسه و یونیسکو ابراز همدردی می‌کند.

کمیته ویژه برای بازسازی منارجام غور که متشکل از وزارت اطلاعات و فرهنگ و یونیسکو می‌باشد، در باره نگرانی‌ها از احتمال ریزش و لغزش منار جام به صورت مفصل گزارش داد.

رییس اجراییه کشور هدایت داد که نباید کار این کمیته به سلسله مراتب اداری واگذار شود و به تأخیر بی‌افتد. بنابراین پیشنهادات مشخص را برای آغاز کار ارائه کنید تا اقدام عملی انجام شود.

تیم رسانه‌ای کمیته اجرایی فرهنگ و هنر طرح ایجاد شبکه تلویزیونی باختر با حمایت مالی وزارت مالیه را به جلسه ارائه کرد. در این زمینه، کار روی تشکیلات، بودجه، اهداف و نحوه کار آن جریان دارد.

آقای عبدالله گفت که ایجاد شبکه تلویزیونی باختر یک اقدام ضروری است؛ اما باید تهداب آن درست گذاشته شود تا اعتماد مردم افغانستان را بدست بیاورد. باید شیوه کار آن کاملأ متفاوت و تاثیرگذار باشد.

این درحالی است که در کنار تهدید طالبان و سرقت خشت های تزئینی منار جام، خطرات دیگری نیز این منار را تهدید می کند. باد و باران نمای بیرونی این منار را آسیب زده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا