رویدادهای داخلی

آنلاین شدن درخواست پاسپورت سهولت اما «سخت»؟

حامد ژیان

شماری از شهروندان از آنلاین شدن درخواست پاسپورت با اعلام رضایت می‌گویند که آنان از یک ماه به این‌سو با سهولت بیش‌تر می‌توانند پاسپورت بگیرند، اما شماری دیگر روش استفاده از نام‌نویسی آنلاین را بلد نیستند و سهولت را «سخت» می‌دانند.

احمد یکی از متقاضیان پاسپورت است. او می‌گوید که به شکل آنلاین درخواستش را ثبت کرده نتوانسته و سرانجام مجبور شده است که حضوری درخواست پاسپورت کند. او افزود: «می‌خواستم عریضه پاسپورتم را آنلاین ثبت بکنم، اما تا دو مرحله توانستم پیش ببرم و چون دیگر امکان نداشتم که بتوانم تا مرحله آخر آن برسم، من نیاز داشتم که پاسپورتم را زودتر به دست بیاورم  به همین دلیل سیستم جوابگوی حل مشکل من نبود و دوباره عریضه را حضوری ثبت کردم.»

در کنار این ادریس یکی دگر از متقاضیانی است که می‌خواهد درخواست پاسپورتش را آنلاین ثبت کند، اما او نیز شیوه ثبت درخواست آنلاین پاسپورت را بلد نیست. با آن هم ادریس می‌گوید که این روش توانسته است که برای مردم سهولت‌های خوبی را از قبیل نیامدن به ریاست پاسپورت جلوگیری بکند.

نواب باشنده ولایت کاپیسا یکی از متقاضیان پاسپورت است. او می‌گوید که در گذشته وقتی به گرفتن پاسپورت می‌آمد، ساعت‌ها در قطار صف می‌کشید تا این که نوبت تحویل درخواست پاسپورتش می‌رسید، اما حالا بدون ضیاع وقت می‌تواند، عرایضش را به شکل آنلاین ثبت کند.

نواب افزود: «با ثبت درخواست پاسپورت به شکل آنلاین تعرفه‌ها را به بانک تحویل داده و بعد پاسپورتت‌ را از طریق یکی از پسته خانه‌های شهر کابل تحویل می‌دهد.»

ثبت درخواست پاسپورت حدود یک ماه پیش آنلاین شد. با وجودی که هنوز مردم با این روش بلدیت کامل ندارند، اما می‌گویند که این سیستم توانسته است که سهولت‌های خوبی برای‌شان به بار بیاورد.

تا بلدیت کامل به سیستم آنلاین، درخواست حضوری فعال است

در واکنش به گفته‌های شماری از متقاضیان پاسپورت، سیدعمر صبور رییس اداره پاسپورت در صحبت با افغان رادیو که تا هنوز درهای سیستم آفلاین یا همان درخواست حضوری را به روی متقاضیان پاسپورت نبسته‌اند. به گفته او، مردم تا بلدیت کامل با سیستم آنلاین می‌توانند که حضوری هم عرایض‌شان را ثبت بکنند.

او هم‌چنان گفت: «تا چه زمانی انتظار بکشیم که مردم با این فرهنگ عادت بکنند، شما ببینید که پیش از حکومت طالبان حتا مردم با تلفن‌های سیم‌دار هم عادت نداشتند و با فرهنگ استفاده آن بلدیت نداشتند،  اما حالا نزد هر فرد یک تا موبایل هوشمند وجود دارد که از انترنت آن هم به وجه احسنش استفاده می‌کند این هم یک فرهنگ جدید بود، اما به مرور زمان مردم با آن آشنایی حاصل کردند.»

 سیدعمر  صبور خاطر نشان کرد، زمانی که مردم از سهولت‌های این سیستم آگاه شوند علاقه‌مندی‌شان زیادتر می‌شود. رییس اداره پاسپورت یادآور شد، این سیستم می‌تواند که در قسمت کاهش یا از بین بردن فساد اداری در ادارات دولتی نقش بالایی بازی کند.

سیدعمر صبور،‌ رییس ریاست پاسپورت از سهولت‌های بیش‌تری در این اداره خبر می‌دهد و می‌گوید که با ایجاد این سیستم از ضیاع وقت جلوگیری می‌شود. آقای صبور افزود که سیستم آنلاین کمک بزرگی برای اداره پاسپورت و متقاضیان پاسپورت است.

او هم‌چنان گفت:‌‌ «پیش از این متقاضیان پاسپورت با مشکلات فراوانی دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند و با گذشت مدت زمانی زیادی که برای متقاضیان خسته‌کننده بود پاسپورت را به دست میآوردند، اما حالا متقاضیان بدون رفت‌وآمد به ریاست پاسپورت، فورم‌ را آنلاین خانه‌پری کند و یک کاپی آن ‌را به بانک برده و بعد از آن که داخل سیستم شود، دوم این ‌که می‌تواند فورم را با فکر آرام در هر گوشه‌ی شهر کابل خانه‌پری کنند و داخل سیستم بسازند/.»

آقای صبور تصریح کرد که پیش از این ماموران اداره پاسپورت وقت زیاد‌شان را به پر کردن فورم متقاضیان سپری می‌کردند، مردم هم از این ناحیه شکایت داشتند و می‌گفتند که خانه‌پری فورم‌ها چرا وقت‌گیر است اما حالا  ایجاد سیستم آنلاین توانسته است سرعت زیادی را به کارمندان این اداره ایجاد کند و از ضیاع وقت جلوگیری بکند.

آقای صبور افزود که پیش از این، پر کردن هر فورم پنج دقیقه در بر می‌گرفت، اما فورم آنلاین توسط خود متقاضیان خانه‌پری می‌شود و تنها ماموران این اداره فورم را از یک دیتابیس به دیتابیس دیگر انتقال می‌دهند که این از ضیاع وقت جلوگیری می‌کند و هم سهولت کاری برای ماموران اداره پاسپورت و مردم است.

طبق معلومات اداره پاسپورت، متقاضیان پاسپورت اکنون در سه روز می‌توانند، پاسپورت بگیرند.

این سیستم در حال حاضر تنها در شهر کابل فعال است و قرار است به زودی در ولایت‌های دیگر هم فعال گردد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا