رویدادهای داخلی

ترامپ تصمیم کنگره درباره قطع حمایت امریکا از عربستان را وتو کرد

دونالد ترامپ طرح کنگره امریکا برای قطع حمایت این کشور از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را وتو کرد. این طرح که به تصویب مجلس سنای امریکا رسیده بود، در پانزدهم حمل از سوی مجلس نماینده‌گان این کشور با اکثریت آرا تأیید شده بود.

ترامپ گفته است که تصمیم کنگره یک تصمیم خطرناک و بیهوده بود و هدف آن محدود کردن صلاحیت‌هایی بود که قانون اساسی امریکا برای رییس جمهور این کشور در نظر گرفته است. او افزوده است که با تصویب طرح کنگره، جان امریکایی‌ها و سربازان این کشور هم در حال حاضر و هم در آینده به مخاطره می‌افتاد.

این دومین باری است که ترامپ از حق وتوی خود برای مخالفت با تصمیم کنگره استفاده می‌کند. اکنون کنگره برای خنثا کردن وتوی ترامپ به دو سوم آرا نیاز دارد. گفته شده است با توجه به این‌که اکثریت آرای مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است، دست‌یابی به چنین سطحی از رأی دشورا است.

به گزارش دویچه وله، کنگره امریکا با تصویب طرح قطع حمایت از ائتلاف نظامی عربستان سعودی در جنگ یمن، بر آن بود تا مانع اعزام نیروهای نظامی جدید از سوی ترامپ به این جنگ شود. طرفداران این تصمیم بر این باور بودند که مشارکت در جنگ یمن، حقوق و اختیارات کنگره در رابطه با اعلان جنگ را محدود می‌کند. به باور آن‌ها، این تنها کنگره است که می‌تواند درباره اعزام سرباز به یک جنگ تصمیم بگیرد.

کسانی که مخالف حمایت نظامی امریکا از عربستان سعودی در جنگ یمن هستند، از حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن انتقاد دارند. به گفته آن‌ها، در بسیاری این حملات شهروندان غیرنظامی یمن کشته شده‌اند و باعث فاجعه انسانی در این کشور شده است.

بر اساس گزارش‌ها، از زمان شروع جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ تا کنون، ده‌ها هزار نفر از مردم یمن جان خود را از دست داده‌اند. بیش از ۱۰ میلیون نفر دیگر نیز از گرسنگی در این کشور رنج می‌برند. گفته شده است که در پی این جنگ، بیماری وبا برای سومین‌بار در یمن شیوع کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا