رویدادهای داخلی

کندن‌کاری باستانی هشت ولایت آغاز شده است

افغان رادیو، کابل: مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند که این وزارت کار کندن‌کاری قانونی ساحات باستانی در هشت ولایت را آغاز کرده است.

حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» کارکردها، دست‌آوردها و برنامه‌های این وزارت را با رسانه‌ها در میان گذاشت. او در این برنامه گفت: «حفریات قانونی ساحات باستانی در هشت ولایت کشور آغاز گردیده و از این طریق زمینه‌ کار برای یک هزار تن فراهم شده است.»

خانم صافی گفت که ۴۴ آبده‌ی تاریخی از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ سروی و برای ۲۹ آبده، پروژه ساخته شده است و هم‌چنان ۹۷ آبده تاریخی در مرکز و ولایات تثبیت و نام‌گذاری شده‌اند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزون بر آن، مصرف ۹۱ درصد بودجه، تعیین «۲۷ حوت» به عنوان روز ملی خبرنگار، ایجاد شورای فرهنگ و هنر و معرفی بیش از چهار هزار نفر را به دانشگاه‌های خصوصی با تخفیف فیس، از دست‌آوردهای وزارت اطلاعات و فرهنگ در سال مالی ۱۳۹۷ برشمرد.

او هم‌چنین گفت که برای نخستین‌بار از سوی بورد کاپی‌رایت، پیش‌نویس پالیسی نشراتی و پیش‌نویس پالیسی ملی فرهنگی ترتیب شده است. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزود که در آرشیف ملی ۲۱ هزار و ۶۳۱ نسخه خطی دیجیتالی شده و در سال ۱۳۹۸ نیز ۴۵ هزار نسخه خطی دیگر دیجیتالی خواهد شد. وزارت اطلاعات و فرهنگ در سال مالی ۱۳۹۷ به ۱۱۳ رسانه مختلف نیز جواز فعالیت داده است.

به گفته حسینه صافی، وزارت اطلاعات و فرهنگ از طریق راه‌اندازی نمایشگاه‌های خارجی مبلغ ۵۳۰ هزار دالر امریکایی و از فروش تکت‌های داخلی موزیم ملی ۲۶۹ هزار و ۴۶۰ افغانی درآمد کرده و به حساب دولت سپرده است. او در ادامه افزود، برای انستیتوت توریسم و هوتل‌داری نصاب ساخته شده است و کتلاک افغانستان در تصویر، به زبان‌های فارسی، پشتو، انگلیسی ترتیب شده است.

از سویی هم، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که در سال جاری، قلعه شاه‌علم خان و حوض حقینی در ولایت زابل و زیارت سبزعلی در ولایت لوگر، ترمیم می‌شوند و کار دیوار احاطه‌ی منارهای غزنی و فاز دوم سراج قلعه و بازسازی باقی‌مانده قصر سراج‌العماره، ادامه می‌یابد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا