رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد آغاز ششمین دور گفت‌وگوهای امریکا و طالبان را رد کرد

افغان رادیو، کابل: به دنبال نشر گزارش‌ها مبنی بر آغاز ششمین دور گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این گزارش‌ها را رد کرده است.

پیش‌تر شماری از رسانه‌ها پاکستانی و داخلی به نقل از شاه‌محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان از آغاز ششمین دور گفت‌وگوهای رسمی میان نماینده‌گان امریکا در دوحه، پایتخت قطر خبر داده بود.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی وزیر خارجه پاکستان روز یک‌شنبه در شهر ملتان این کشور به خبرنگاران گفته بود که نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان روز دوشنبه، ۲۶ حمل با هم دیدار می‌کنند.

اما زلمی خلیل‌زاد روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل در توییتی نوشته است: «گزارش‌ها مبنی بر این‌که گویا من در دوحه هستم، درست نیست. من از بهار گوارای واشنگتن لذت می‌برم.»

از جانب دیگر، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان با ابراهیم کالین، مشاور ارشد رجب‌طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در واشنگتن دیدار کرده است. آقای خلیل‌زاد گفته است که امریکا قدردان تعهد ترکیه در قبال افغانستان است و از تمایل این کشور برای حمایت پروسه صلح افغانستان استقبال می‌کند.

Good to see the Turkish President’s Chief Advisor @ikalin1 in Washington today. Appreciate #Turkey‘s commitment to #Afghanistan. Turkey’s willingness to support the #AfghanPeaceProcess is welcome.

And don’t believe reports that I’m in Doha. I’m enjoying a windy spring day in DC! pic.twitter.com/DFvTXT93mQ

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) April 16, 2019

انتظار می‌رود که ششمین دور گفت‌وگوهای رسمی نماینده‌گان امریکا  و گروه طالبان در آینده نزدیک در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

پیش‌تر نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، خواهان اعطای صلاحیت بیش‌تر به هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان شده بود. آقای خلیل‌زاد صلاحیت این هیأت را محدود دانسته و از رهبران گروه طالبان خواسته است که به این هیأت صلاحیت گفت‌وگو درباره آتش‌بس را بدهند.

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان روز دوشنبه، ۲۶ حمل در صفحه توییترش نوشته است: «رهبران ارشد گروه طالبان باید به نماینده‌گان‌شان اجازه دهند که به میز مذاکره حاضر شوند و روی آتش‌بس صحبت کنند.» آقای خلیل‌زاد هم‌چنان نوشته بود که شهروندان افغانستان خواهان آتش‌بس فراگیر و پایان جنگ‌اند. آن‌چنان که آقای خلیل‌زاد می‌گوید، سریع‌ترین راه حل برای جلوگیری از خشونت‌ها در افغانستان برقراری آتش‌بس است و او روی این موضوع پافشاری خواهد کرد.

نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان تاکنون پنج بار به صورت رسمی دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. هر ‌دو طرف پیش از این اعلام کرده بودند که تنها روی پیش‌نویس توافق‌نامه خروج سربازان خارجی از افغانستان و استفاده نشدن از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی به توافق رسیده‌اند، اما روی اجندای دیگر چون برقراری آتش‌بس سراسری و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تاکنون توافقی حاصل نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا