رویدادهای داخلی

وزارت زراعت: در سال روان ۳۴۴ شبکه‌ آبیاری ساخته می‌شود

افغان رادیو، کابل: مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور اعلام کرده‌اند که ساخت ۳۴۴ شبکه آبیاری در کشور از برنامه‌های این وزارت در سال جاری خورشیدی است.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری کشور روز دوشنبه، ۲۶ حمل، در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» کارکردها، دست‌آوردها و برنامه‌های این وزارت را با رسانه‌ها در میان گذاشت.

آقای درانی گفت: «ساخت ۳۴۴ شبکه‌ی آبیاری، تکمیل مطالعات امکان‌سنجی کانال‌های بزرگ آبیاری، ساخت ۵۰ قطعه‌ی آبیاری قطره‌ای نمایشی، آغاز کار کانال‌های پایانی بند کمال‌خان و آبیاری برخی زمین‌ها با انرژی آفتابی در کنر و بادغیس، از برنامه‌های امسال وزارت زراعت می‌باشد.»

وزیر زراعت احیای ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل چهارمغز، ایجاد ۳۰۵ هکتار جنگل اقتصادی و محروقاتی و تولید ۶.۵ میلیون نهان جلغوزه در مساحت ۸ هزار هکتار زمین در ولایت‌های خوست، پکتیا و پکتیکا را از دیگر برنامه‌های وزارت زراعت برشمرد. هم‌چنان آقای درانی احیای ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار چراگاه، حفاظت از ۲۰۰ هکتار ریگ روان و نگهداری از ۸ هزار و ۲۰۰ هزار هکتار کشت‌زار هینگ و شیرین‌بویه را از برنامه‌های وزارت زراعت در بخش حفاظت از منابع طبیعی عنوان کرد.

نصیراحمد درانی توضیح داد که ۴ هزار و ۱۹۱ هکتار باغ جدید در سال جاری ایجاد خواهد شد و نیز ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار باغ ایجاد شده احیا می‌شود.

به گفته درانی، آغاز کار ساخت سیلوهای کابل، هرات و قندهار و تکمیل شده، دیزاین سیلوهای بلخ، بدخشان و بغلان، تکمیل گردیده و ساخت مسلخ‌های کابل (شکردره)، هرات، بلخ و کندز بخش دیگری از برنامه‌های زیربنایی سال جاری وزارت زراعت را تشکیل می‌دهد.

وزیر زراعت که کارکردهای این وزارت را در سال گذشته خورشیدی توضیح می‌داد گفت که این وزارت در سال گذشته از فاجعه‌ی بزرگ بشری و مالداری (خشک‌سالی) جلوگیری کرده‌ است که اگر به موقع مهار نمی‌شد، زیان‌های ناشی از آن حتا در۱۰ تا ۱۵ سال آینده جبران نمی‌شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا