رویدادهای داخلی

دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» لویه‌جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد

افغان رادیو، کابل: در ادامه تحریم لویه‌جرگه مشورتی صلح توسط شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل و جریان محور مردم افغانستان نیز این لویه‌جرگه را تحریم کرده‌اند.

پیش‌تر دسته انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری محمدحنیف اتمر و هم‌چنان دسته انتخابات «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، لویه‌جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده بودند. این دسته‌های انتخاباتی گفته‌اند که در زمینه برگزاری این لویه‌جرگه، حکومت با آن‌ها مشورت نکرده است و برگزاری این لویه‌جرگه را در شرایط کنونی راه حل نمی‌دانند.

در یک خبرنامه دسته انتخاباتی امنیت و عدالت و جریان محور مردم افغانستان که روز دوشنبه، ۲۶ حمل نشر شد، برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح «فرمایشی» و سبب‌ساز بحران‌های «مضاعف» توصیف شده است. در این خبرنامه آمده است که زیر نام مشورت برای صلح از نهادهای بااعتبار ملی چون جرگه، به بهانه نظرخواهی توسط تیم حاکم سوء‌استفاده می‌شود که به باور اعضای این دسته انتخابات اقدامی «ناصواب، غیرمؤثر و فاقد مشروعیت حقوقی و سیاسی» است. این دسته انتخاباتی تصریح کرده است که بنا بر موجودیت ابهامات و پرسش‌های «بسیار جدی» درباره اهداف لویه‌جرگه، مؤثریت آن در اوضاع کنونی و نحوه انتصاب اعضای آن در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت نمی‌کند و یک‌جا با متحدان خود برای تأمین صلح به صورت عملی گام برمی‌دارد.

به نقل از خبرنامه، ترکیب تیم رهبری برگزارکننده لویه‌جرگه مشورتی صلح وابسته به یک تیم انتخاباتی و فاقد مشروعیت و مقبولیت ملی است و هم‌چنان اجندای این جرگه تاکنون مبهم بوده و در مورد آن وضاحت داده نشده است.

دسته انتخاباتی امنیت و عدالت افزوده است که جریان‌ها، احزاب و نهادهای مدنی در برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در حاشیه قرار داده شده و تصمیم‌گیری در مورد مسایل کلان «حول منافع محدود یک حلقه خاص در برگزاری جرگه» این دسته انتخاباتی را نگران کرده است. تیم انتخاباتی آقای نبیل تخصیص بودجه پنج میلیون دالری برای برگزاری لویه‌جرگه مشورتی و فلج شدن دستگاه اجرایی حکومت در روزهای برگزاری این جرگه را از دلایلی برشمرده است که این دسته انتخاباتی بر مبنای آن‌‌ها تصمیم به تحریم لویه‌جرگه مشورتی صلح گرفته است.

قرار است لویه‌جرگه مشورتی صلح به هدف تعیین «حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و «تعریف و چگونه‌گی دست‌یابی به صلح» در نهم ثور سال جاری در کابل برگزار شود.

در حال حاضر کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح سرگرم آماده‎گی برای برگزاری این لویه‌جرگه است. براساس معلومات این کمیسیون، روند گزینش اعضای اشتراک‌کننده در لویه‌جرگه مشورتی صلح در ۳۳ ولایت کشور تکمیل شده است و پی‌گیری امور باقی‌مانده این روند نیز به شدت جریان دارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا